
Zemřel divadelník Josef Fučík. Patřil mezi zakladatele legendární Ypsilonky
Bydlení už není samozřejmostí – více jak 150 tisíc Čechů nemá vyhovující bydlení vůbec, další statisíce řeší problémy s ním spojené. Nový zákon o podpoře bydlení přináší systémovou změnu, která má přinést konkrétní pomoc nejen těm nejzranitelnějším, ale i obcím a majitelům bytů.
Ztratit střechu nad hlavou je jednodušší, než by si mnozí mysleli. Rostoucí ceny nájmů a energií se dotýkají stále širší skupiny obyvatel. Právě proto přichází zákon o podpoře bydlení, který zavádí síť kontaktních míst pro bydlení. Těch povinně vznikne ve 115 obcích s rozšířenou působností, dalších 90 se může zapojit dobrovolně.
Například v Ostravě kontaktní místo na radnici funguje už od roku 2022 – a pomohlo více než 1 700 klientům, vysvětluje Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Ostrava.
„Občané se na nás obracejí, když žijí na ubytovnách, v azylových domech, nebo už přišli o domov. Pomáháme jim najít cestu zpět k důstojnému bydlení.“
Kontaktní místo nabízí poradenství, pomoc při vyřizování dávek a zadlužení a také zprostředkování kontaktu na neziskové organizace nebo sociální služby. Často navazuje dlouhodobější spolupráce – například s azylovými domy či zařízeními následné péče.
Další klíčový nástroj zákona představuje služba garantovaného bydlení. Tento model propojuje soukromé majitele bytů s lidmi v bytové nouzi – poskytovatelé této služby garantují nájemné, kryjí případné škody a poskytují podporu jak nájemci, tak pronajímateli.
115 povinných kontaktních míst ve větších městech a možnost zapojení dalších 90 obcí dobrovolně
Služba garantovaného bydlení - novinka pro osoby v bytové nouzi
Podporované obecní bydlení - finanční podpora obcí za pronajímání bytů osobám v bytové nouzi
Asistence v bydlení - podpora nájemců v bytech
Cílové skupiny: rodiny s dětmi, senioři, samoživitelky, lidé s nízkými příjmy, mladí lidé a další.
Implementace zákona je financována z Nástroje pro oživení a odolnost EU v rámci Národního plánu obnovy (www.planobnovy.gov.cz).
„Garantujeme výběr nájemce, pomáháme se smlouvami, ručíme za platby i za případné škody. Majitel má jistotu a nájemce stabilitu,“ vysvětluje Jana Volná, koordinátorka projektu Housing First a metodička bydlení Nová Možnost.
Tento systém už funguje například v Moravskoslezském kraji, kde žije v garantovaném bydlení přes 80 domácností. Jednou z nich je i vícegenerační rodina, co se ocitla v akutní bytové nouzi:
„Bez toho by byli stále na ubytovnách. Teď mají stabilní domov a děti klid,“ dodává sociální pracovník Petr Cábel z organizace Romodrom.
Zákon o podpoře bydlení neřeší pouze aktuální bytovou nouzi. Jeho ambicí je také předcházet vzniku těchto situací, vysvětluje Jan Schneider, vrchní ředitel sekce regionální politiky, politiky bydlení a sociálního začleňování Ministerstva pro místní rozvoj.
„Míříme jak na lidi v krizi, tak na ty, kteří jsou ohroženi – například kvůli vysokým nákladům. Mluvíme o více než milionu lidí.“
Nový systém tak kombinuje poradenství, asistenci v bydlení, garance a kontrolu kvality. Důraz je kladen i na to, aby se předešlo vzniku sociálně vyloučených lokalit nebo koncentraci sociálního bydlení na jednom místě.
Z podpory budou těžit i rodiny s dětmi, mladí lidé do 35 let, nebo senioři, kteří nezvládají pokrýt rostoucí náklady. Pomoc se jim dostane nejen v kontaktních místech, a bytech podpořených ze zákona o podpoře bydlení. Mimo zákon byly připraveny programy na výstavbu dostupného nájemního bydlení– z veřejných a evropských prostředků.
„Byty nebudou zdarma, nájem se platí. Ale když dojde k problému, máme systém garancí, který může zasáhnout. Pro majitele to je jistota,“ uzavírá Jan Schneider.
Zákon o podpoře bydlení přináší nový přístup k jednomu z největších sociálních problémů dneška. Kombinací lidskosti, profesionálního poradenství a odpovědné spolupráce mezi státem, obcemi, neziskovým sektorem a soukromými vlastníky vytváří šanci pro tisíce lidí žít důstojně a bezpečně – v domově, nikoli jen v přechodném přístřeší. Další možnosti pomoci lidem v bytové nouzi najdete na stránce „Kde hledat pomoc?“