CNN Prima News modernizace

modernizace

Výpis příspěvků ke štítku „modernizace“

Putin? Nejlepší náborář nových zemí do NATO, řekla Černochová. Nastínila další pomoc Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin je nejlepším náborářem nových členů do NATO i nejlepším urychlovačem modernizace aliančních armád, prohlásila v úterý ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě. Během svého úvodního proslovu rovněž nastínila další vojenskou pomoc Ukrajině. Společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou se prý domluvili na revizi seznamu materiálů, které zamíří k obráncům před ruskou agresí, dodala šéfka resortu.

Výmoly i havarijní stav mostů. Podívejte se na úseky D1 za miliardy, před kterými varuje NKÚ

Výmoly, nekvalitní opravy či havarijní stav mostů a nadjezdů. Tak popisuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) výsledky modernizace dálnice D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou nedaleko Brna za více než 28 miliard korun. Ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si nicméně stojí za tím, že stavební kroky vedly ke zvýšení bezpečnosti a že se v závěrečné tiskové zprávě NKÚ nacházejí nepřesnosti i polopravdy. Se závěry nesouhlasí ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ani jeho předchůdce Karel Havlíček (ANO).

Mosty na dálnici D1 jsou nebezpečné, uvedl NKÚ. Ministerstvo modernizaci za miliardy hájí

Rekonstrukce dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou za víc než 28 miliard korun není dokončena, na opravených částech jsou mosty a nadjezdy ve stavu, který ohrožuje bezpečnost dopravy. Na základě kontroly to v úterý oznámil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři poukázali i na nekvalitní odstraňování závad, chybějící parkovací místa pro kamiony či časté jízdy přetížených vozidel. Ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale tvrdí, že i přes výtky NKÚ modernizace D1 zvýšila bezpečnost a komfort uživatelů. Některé mosty a odpočívky se ještě budou opravovat, zdůraznilo ministerstvo.

KOMENTÁŘ: Korespondenční volba? Populismus pětikoalice. Kritici nejsou neandrtálci z jeskyně

Korespondenční volba pro Čechy v zahraničí se na první pohled může jevit jako nevinná modernizace a posun vpřed, přináší ale hned několik rizik. Pětikoalice nesouhlasné podněty zatím buď nesmyslně škatulkuje, nebo zcela ignoruje. Mezitím ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) začátkem týdne požádal šéfku Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), aby příslušný zákon zařadila k projednání.

Vylepšená Dana jde potrápit ruské okupanty. Co vše umí modernizovaná česká houfnice?

Ukrajinští obránci se mohou radovat z další české zbraně. Tentokrát jim v bojích poslouží nejmodernější varianta samohybné houfnice Dana M2 – ze všech světových armád ji dostanou jako první. Oproti předchozí verzi, kterou Ukrajinci hojně používají při ostřelování ruských pozic, se dočkala celé řady významných vylepšení. Největší změnou prošel systém zaměřování a řízení palby využívající GPS souřadnice. Dana M2 doplňuje už tak pestrou škálu vojenské techniky, která zamířila z České republiky na Ukrajinu.

Špičkové tanky Leopard 2: Co všechno umí obrněné bestie, které míří do české armády?

Světová tanková špička, která skokově překonává zastaralou českou techniku ze sovětských dob. Česká armáda konečně obdržela první bojový tank Leopard 2, který v některých aspektech předčil i americké protějšky M1 Abrams. Postupně by moderní německé obrněné šelmy měly nahradit výrazně dosluhující, ale stále bojeschopné tanky T-72M4CZ. Co vše dokážou stroje od našich západních sousedů?

HIMARS má na Ukrajině úspěchy, Česko raketomety zavrhlo. Obří pitomost, říká analytik

Zatímco raketomety vládnou bojišti na Ukrajině a hrají výrazně ve prospěch obránců, česká armáda je vyřadila před více než deseti lety z arzenálu. Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra šlo o zásadní chybu, kterou bude Česko muset dohnat. V rámci modernizace armády se nabízí moderní a vysoce efektivní americké salvové raketomety HIMARS, ministerstvo obrany ale kolem jejich možného nákupu spíše přešlapuje.