Ruský prezident Vladimir Putin je nejlepším náborářem nových členů do NATO i nejlepším urychlovačem modernizace aliančních armád, prohlásila v úterý ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě. Během svého úvodního proslovu rovněž nastínila další vojenskou pomoc Ukrajině. Společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou se prý domluvili na revizi seznamu materiálů, které zamíří k obráncům před ruskou agresí, dodala šéfka resortu.
Černochová je podle svých slov hrdá, že se Česko loni postavilo k ruské vojenské agresi na Ukrajině čelem. „Byli jsme první, kdo dodal munici, tanky, bojová vozidla pěchoty (BVP), vrtulníky, houfnice či raketomety. Naše rychlost a rozhodnost byly vzorem pro ostatní,“ sdělila na začátku konference.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pro Kreml jsme nepřátelským státem. Pavel má pravdu, na Rusy si máme dávat pozor, říká Votápek
„Jestli chtěl Putin svou agresí něco dokázat, tak se stal nejlepším náborářem dalších zemí do NATO a urychlovačem modernizace našich armád. Až válka skončí, bude to jeho memento,“ rýpnula si ministryně do ruského prezidenta. Zdůraznila, že politika appeasementu je jen iluzí, která konflikt na Ukrajině nevyřeší, přinejmenším ne, když je Rusko jasným agresorem – mírný přístup by měl ve výsledku spíše opačný efekt.
Ukrajinská protiofenziva postoupila o kilometry. Vojákům se daří i u Bachmutu, píší experti
Ukrajinci v rámci své protiofenzivy útočí na třech úsecích fronty. Za poslední den dosáhli určitých územních zisků, uvedl ve svém pravidelném hodnocení bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Podobně mluví i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ocenila pak země NATO a jejich spojence, kteří se rozhodli pomoci Ukrajině. Česko podle ní Ukrajině na pomoc posílá, co může, aby současně dokázalo zajistit svou vlastní bezpečnost. Příslušný seznam materiálu, který lze a nelze poslat, nadále projednává s Řehkou. „Dohodli jsme se, že ten seznam, který máme a podle kterého postupujeme, budeme revidovat. A to, co můžeme poslat, tak pošleme,“ pokračovala Černochová.
Česko se podle ní musí spoléhat na své spojence v NATO i Evropské unii a jejich ochotu poskytnout pomoc. To ovšem zároveň znamená, že Češi umějí sami podat pomocnou ruku. „Být černým pasažérem by se nám v krizi mohlo stát osudným,“ dodala s tím, že úkoly před ČR nejsou snadné, klíčovými elementy obrany budou lidé, finance a moderní technika.
V nové obranné strategii chce klást důraz na široké zapojení celé společnosti do obrany. „Bez toho není možná. Nehovořím jen o armádě, aktivních zálohách, dobrovolných předurčencích, ale celkově o celé společnosti,“ konstatovala Černochová. Zmínila také položky, o které se česká armáda brzy rozšíří, jako jsou německé tanky Leopard 2, švédská bojová vozidla pěchoty CV90, americké vrtulníky Viper či francouzské houfnice Caesar.
„Uděláme vše pro to, abychom se nikdy nestali ruskou kolonií. Snažíme se být úspěšní v modernizaci armády, která se po letech přešlapování rozbíhá na plné obrátky, byť to někdy bolí,“ uvedla ministryně obrany. Na konto pomoci Ukrajině ještě pochválila iniciativu Dárek pro Putina, díky němuž se podařilo zafinancovat nákup tanku Tomáš, který posléze zamířil na bitevní frontu.
Jaká je aktuální situace na Ukrajině? Přehled nejnovějších události si můžete pustit níže: