reklama

Nejlepší ochrana před covidem? Kombinace prodělání nemoci a očkování, říká Vašáková

Testování protilátek se nemá používat k určení imunity proti covidu, je to celosvětové doporučení. Řekla to náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková. Podle ní je ideální ochranou kombinace prodělání nemoci a očkování. Náměstkyně zároveň upozorňuje, že se za žádnou cenu nemáme snažit koronavirem infikovat.

reklama

V Česku se teď horlivě debatuje o tom, jestli by se lidé s dostatečným množstvím protilátek měli považovat za bezinfekční. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) čekají na rozhodnutí odborníků. Ti se ale stále nemohou shodnout. Například Martina Koziar Vašáková se přiklání k tomu, aby se protilátky zatím neuznávaly.

„V současné době není dostatek odborných důkazů pro to, abychom si to dovolili aplikovat celopopulačně jako protiepidemické opatření. Zvláště v situaci, kdy víme, že stanovení protilátky neurčuje, zda a jak dlouho jedinec bude chráněn. A to i v situaci, kdy nás čekají i jiné varianty viru než delta, protože i ta se nám už mění pod rukama,“ sdělila.

Podle Vašákové je absolutně nejlepší ochranou před covidem prodělání nemoci a očkování. „Nenacházíme jedinou indikaci, proč by se protilátky vyšetřovat měly. Máme buď ochranu po nemoci 6 měsíců, nebo máme vakcinaci, nebo zvažujeme i třetí dávku vakcinace,“ doplnila.

Náměstkyně ale důrazně varuje před tím, aby se někdo zkoušel záměrně infikovat koronavirem. „Pořád je tady mortalita dva až pět procent, to není dobrá přiroztená vakcinace v situaci, kdy mám šanci jednu dvacetinu, že zemřu. To není chytré a je to absolutně nepřípustné,“ upozornila Vašáková s tím, že vakcinace je kontrolovaná metoda s minimálními vedlejšími účinky.

Tagy:
očkování koronavirus COVID-19 Martina Vašáková protilátky kombinace prodělání nemoci Martina Koziar Vašáková

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama