Momenty války: Chirurgicky zaparkovaný dron ve vozu okupantů a exploze tanku v přímém přenosu

Zničená ruská technika

Interaktivní mapa, která dokumentuje první rok ruské invaze

Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší druhý díl druhé série pořadu s názvem Momenty války.

Do vozu okupantů „zaparkoval“ kamikaze dron

Začátkem loňského září se Ukrajinci pochlubili výstavní muškou jednoho ze svých vojáků. Ten s chirurgickou přesností navedl dron FPV přímo do korby jedoucího nákladního vozu ruské armády. Následovala exploze a očividná radost ukrajinských obránců.

„Uspořádali jsme pro okupanty hořké přivítání. Naši pohraničníci z ‚Ocelové hranice‘ objevili nepřátelské nákladní auto – mířící k pozicím okupantů. Operátor dronu FPV dopravil do korby nákladního vozu výbušný ‚dárek‘. Na geniální výsledek se podívejte v našem videu,“ uvedl ve svém prohlášení na Facebooku ukrajinský 15. mobilní pohraniční odřad, lépe známý pod přezdívkou Ocelová hranice.

Z pořízených záběrů je patrné, že ruské vojenské vozidlo značky Kamaz zpozoroval průzkumný bezpilotní letoun ukrajinské armády. Poté následoval úder sebevražedného dronu s výbušninou. Operátorovi se povedlo zařízení navést přímo do vnitřku korby jedoucího vozidla. Následovala exploze, což potvrdily záběry průzkumného letounu.

Úder ukrajinské jednotky ocenil i kyjevský resort obrany. „Ruka mistra. Pohraničníci z Ocelové hranice by mohli konkurovat klenotníkům z Antverp,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo na sociální síti X. Míru poškození ruského transportního vozu ani zdravotní stav posádky nešlo nezávisle ověřit.

Ruský tank najel na minu v přímém přenosu

Koncem dubna 2022 už ukrajinská obrana Mariupolu visela na vlásku. Ruští zpravodajové televize RT se tak v téměř obsazeném doněckém městě snažili pořizovat záběry, které měly propagovat nasazení okupačních vojsk v boji. Jedno z vysílání v přímém přenosu mělo nečekané rozuzlení. Kamery zachytily ruský tank, který zhruba tři vteřiny poté, co vystřelil, sám najel na protitankovou minu.

Ruská invaze na Ukrajinu vypukla v únoru 2022. Redakce CNN Prima NEWS o tomto krvavém konfliktu neustále informuje. Nabízí aktuální analýzy o situaci na bojišti, rozhovory s experty, bezprostřední záběry z brutálních střetů či pohledy domácích i zahraničních politiků.

Smyslem série Momenty války je připomenutí kuriózních, až bizarních situací, k nimž během ruské agrese došlo. Zajímavého materiálu v podobě videí a fotografií, jež pořídili vojáci, civilisté či novináři, je skutečně mnoho.

„Ruští vojenští zpravodajové z RT chtěli ukázat, jak to pěkně jejich tankům jde. Jeden z nich najel v přímém přenosu na minu,“ glosoval na sociální síti X jeden z uživatelů. Na videu lze vidět ruský tank T-72 s typickým označením bílého písmene „Z“. Obrněnec nejdříve projížděl rozbořenými ulicemi Mariupolu, následně vystřelil z hlavně na neznámý cíl. O tři vteřiny později pod ním vybuchla mina.

I když nikdo z posádky pravděpodobně nebyl zraněn, výbušné zařízení očividně poškodilo levou přední část tanku. Ruští vojáci poničený pásový kolos nakonec využili jako odtah. Pomocí provazu jej spojili s dalším zničeným ruským strojem – obrněným vozem BTR – a oba kusy těžké techniky zamířily pryč.

Mariupol se stal druhým větším ukrajinským městem, které Rusové během invaze obsadili. Ukrajinci však okupantům nedali nic zadarmo. Fatálně obklíčené přístavní město bránili skoro tři měsíce, a to bez možnosti zásobování. Museli se vypořádávat s každodenním ruským bombardováním, což je postupně donutilo k ústupu do rozsáhlého ocelářského komplexu Azovstal.

Zatímco se ruská armáda na jaře roku 2022 směrem z jihu i východu posouvala dál do ukrajinského vnitrozemí, v přímořském Mariupolu nadále svítila malá žlutomodrá tečka odporu. Ani s hromadícím se počtem zraněných a mrtvých se obránci města nehodlali vzdát. Učinili tak až 20. května 2022, když už byli prakticky bez jakýchkoliv zásob.

Ruští vojáci prchali jako smyslů zbavení

Ukrajinská 77. aeromobilní brigáda působí ruským vojákům na území centrálního Donbasu velké potíže. Třeba loni v září měla pomocí bezpilotního letounu vystrašit dva okupanty tak, že z obsazených pozic utíkali jako smyslů zbavení.

„Běh prospívá duši i tělu. Při takové fyzické námaze má člověk čas na přemýšlení o životě, zvážení správnosti svého jednání i o vyvození závěru. Běh je také druhem meditace. Naši stíhači ze 77. brigády dali nepříteli šanci zamyslet se. Aby si uvědomil vlastní provinění. Utíkejte zpátky do Rostova a Kostromy,“ vzkázala 77. brigáda ve svém prohlášení na Telegramu.

Na záběrech, které pořídil bezpilotní letoun ukrajinské armády, je vidět vyhloubená ruská skrýš v neobydlené oblasti. Úkryt zastavěný dřevem začal hořet – zřejmě v důsledku ukrajinského úderu. Kvůli požáru vylezlo ze skrýše několik ruských vojáků, kteří se dali na úprk, dva z nich po cestě podél místní železnice.

Okupanti běželi poměrně dlouho, dost možná se snažili setřást ukrajinský dron. To se jim ale nepodařilo. Bezpilotní letoun byl zoufalým vojákům neustále na stopě. Není jasné, kde přesně se incident odehrál. Je nicméně velmi pravděpodobné, že k úderu došlo na území centrálního Donbasu, konkrétně v okolí Bachmutu, kde 77. aeromobilní brigáda dlouhodobě operuje.

Všechny díly seriálu Momenty války naleznete v souhrnném článku pod tímto odkazem.

Tagy: