Motýle, nikdy neodstoupím, sorry jako. Připomeňte si nejslavnější Babišovy výroky

Motýle, svrchovaný premiér i zloděj zlodějský a vožrala Kalousek. Andrej Babiš opouští premiérský post, ovšem některé jeho hlášky budou znít lidem v uších ještě dlouho. Do opozice navíc odchází za stále nevyjasněného střetu zájmů v případě společnosti Agrofert a s trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo.

Za své čtyřleté vládnutí Andrej Babiš podobně ostrých výroků vypustil mnoho. Památný je třeba jeho střet s někdejším šéfem TOP 09 Miroslavem Kalouskem. „Nevim, kolik má promile vožrala Kalousek dneska. Možná stejný promile jak oni venku,“ řekl během jedné schůze uplynulého volebního období Babiš s odkazem na demonstranty protestující proti němu před Poslaneckou sněmovnou.

„Je zase vožralej jako obyčejně. Zloděj zlodějský. Nebudeš mě urážet,“ pokračoval směrem ke Kalouskovi. Ten si tato slova líbit nenechal. „Republika si zaslouží předsedu vlády, který s sebou nese název chlap. To vy nejste,“ odpověděl Kalousek. Babiš odešel z ministerského křesla tento pátek právě v den, kdy Miroslav Kalousek slaví 61. narozeniny.

Češi si jistě zapamatovali také Babišovo vychvalování Marka Prchala, který se mu stará o sociální sítě a PR. Když Babiš v roce 2017 vyhrál sněmovní volby, Prchala pozval na pódium, kde byl s ostatními tvářemi hnutí ANO a svojí manželkou slovy: „Máro, kde stě?“ Následně před novináři Prchala políbil na hlavu a označil ho za „génia sociálních sítí“.

Mezi slavné výroky se bezpochyby zařadilo i „sorry jako“. To šéf ANO pronesl v okamžiku, kdy čelil otázce novinářů na svoji kauzu korunových dluhopisů. „Proč bych vám měl sdělovat všechny svoje příjmy? Sorry jako,“ odvětil na dotaz Babiš. Výrok „sorry jako“ ovšem dokázal sám využít, neboť si ho později nechal natisknout i na tričko.

„Nikdy neodstoupím. Nikdy! Nechť si to všichni zapamatují“

Jeho působení v premiérském křesle se neslo v kontroverzním duchu. Kvůli trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo se střetl s demonstranty i s vlastním synem, který ho obvinil z únosu. „Jak se cítíš? Proč jsi mi ublížil i s tím Rusem, s tím (Petrem) Protopopovem? Budu se bránit a budu bojovat. A dělám to nejen za sebe, ale i za druhé lidi okolo mě,“ překvapil Babiš mladší svého otce na začátku září při zahájení ostré fáze předvolební kampaně.

Sám Babiš si už dříve stěžoval, že jeho syna někdo využívá proti němu. „Proč někdo zneužívá mého syna a jeho chorobu na to, aby tady pokračovala štvavá kampaň proti mně? Aby už konečně mě dostali z politiky? Já vám jenom chci říct, že nikdy neodstoupím. Nikdy. Nechť si to všichni zapamatují,“ pronesl v roce 2018 Babiš, když se kauza s údajným zavlečením jeho syna na Ukrajinu poprvé dostala na povrch.

Řídit stát jako firmu

Během vlády se Babiš netajil tím, že chce stát řídit jako firmu. A ve firmě má šéf vždycky poslední slovo. Ukázal to například loni při začátku pandemie koronaviru na tiskové konferenci se svým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. „Nebuďtě slušnej, řekněte pravdu. Řekněte jméno. Kdo vám to řek? Který úředník, no? Vy jste moc hodnej,“ tlačil Babiš veřejně před novináři na Vojtěcha. Ten nakonec podlehl.

Teď už se Babiš připravuje po letech na úlohu opozičního politika. Něco se pro něj ale nezmění. Třeba odlehčený týdenní pořad pro internet Čau lidi bude natáčet dál.

Tagy: