Možná jsem se moc rozohnil, vzpomíná Šlachta na střet s Fialou. Čím ho premiér zklamal?

Od emotivního setkání mezi Robertem Šlachtou a premiérem Petrem Fialou (ODS) v Pohořelicích nedaleko Brna uplynul více než měsíc. Předseda hnutí Přísaha v letním speciálu pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznal, že se možná až moc rozohnil. Argumenty předsedy vlády na něj ale působily jako červený hadr na býka. Ke střetu došlo v rámci Fialových cest do regionů a týkal se příspěvku na bydlení.

„Byl jsem zrovna na Moravě řešit nějaké věci. Starosta Pohořelic, kde bydlím a kde jsem vyrůstal, avizoval, že Petr Fiala přijede na debatu s občany. Tak jsem se šel zúčastnit, ale bohužel nikdo debatovat nechtěl, tak jsem se toho chopil já. Pan předseda vlády to úplně neunesl a měli jsme spolu ostrou výměnu názorů,“ vzpomínal Šlachta na setkání z pondělí 13. června.

Oba politici se před zraky několika kolemjdoucích pohádali na ulici kvůli příspěvku na bydlení. Zatímco Šlachta tvrdil, že formuláře jsou pro lidi složité, Fiala se hájil tím, že jeho kabinet zdědil složitou byrokracii a zjednodušení nastane brzy, což se nakonec také stalo. „Nejsme schopni všechno změnit za půl roku,“ hájil se mimo jiné premiér. Spor eskaloval v osobní útoky, kdy si oba aktéři vyčítali, jak vysoké mají platy nebo zásluhy.

„Doma jsem si řekl, jestli to nebylo moc, jestli jsem měl vůbec zapotřebí se takovým způsobem rozohnit. Ale je pravda, že jeho argumenty ohledně toho, jak moc pomáhá občanům, na mě působily jak červenej hadr na býka. Říkal jsem si, jestli to bylo na domácí půdě vhodné, ale já už jsem prostě takový,“ uvedl bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Fiala je prý ve stresu, protože jeho vláda čelí kritice ostatních politických stran včetně Přísahy a jejího vedení. „Netušil jsem, že nějaký Šlachta z Pohořelic dokáže premiéra takovým způsobem vytočit, že mu ani ruku nepodá,“ postěžoval si šéf Přísahy, která v podzimních volbách skončila jen těsně pod 5procentní hranicí a do Sněmovny se tak nedostala.

Pokud se vláda nezlepší, stávku podpořím

Nálada mezi občany v Česku se bude podle Šlachty postupně zhoršovat. Důvodem jsou vysoké ceny nejen energií. Lidé, kteří měli problémy už na jaře, budou s obavami vyhlížet topnou sezónu. „Chci apelovat na vládu, aby udělala okamžité kroky,“ uvedl někdejší policista.

Vládní pětikoalice navíc na konci června nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Nic nezměnilo ani další jednání v průběhu července.

„Odboráři připravují na září stávku, a jak objíždím republiku, vím, že hodně lidí se na to připravuje a půjde,“ řekl Šlachta. „Nebude to politická stávka a nebudu se tam ukazovat. Ale pokud se činnost vlády směrem k občanům nezlepší, budu stávku určitě podporovat,“ vzkázal. Pokud ale kabinet „začne dělat více“, vládu podle svých slov podpoří a bude za jejími návrhy stát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí
Vít Rakušan

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:58

Další útok ukrajinského dronu

22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.