Mrazivé video k protiofenzivě. Svatá pomsta, zničíme vrahy našich bratrů, přísahají Ukrajinci

Na sociálních sítích se objevilo video ilustrující odhodlání ukrajinské armády učinit rozhodující kroky. Sdílel ho mimo jiné i velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Alexej Danilov v rozhovoru s britskou stanicí BBC potvrdil, že ukrajinská armáda je připravena na spuštění dlouho očekávané protiofenzivy. „Může začít zítra, pozítří nebo za týden,“ řekl k jejímu termínu.

„Je načase získat zpět, co je naše,“ napsal Zalužnyj k videu zveřejněnému na Telegramu. Podle webu Unian tím může naznačovat blížící se začátek jarní protiofenzivy. Na záběrech se ukrajinští vojáci připravují na bitvu a odříkávají bojovou modlitbu. Video končí výzvou ke vstupu do řad ozbrojených sil.

ČTĚTE TAKÉ: Armádě nestál ani za po*ranou kytici. Pohřeb dobrovolníka padlého na Ukrajině vzbudil vášně

„Může začít zítra, pozítří nebo za týden,“ řekl ohledně protiútoku Danilov. „Bylo by podivné, kdybychom oznamovali data, kdy má začít ta nebo jiná událost. Takhle se to nedělá. Naše země má před sebou velmi odpovědný úkol. A my chápeme, že nemáme právo udělat chybu,“ dodal.

Tajemník bezpečnostní rady mluvil také o situaci v Bachmutu, o který svádějí ukrajinské a ruské jednotky tvrdé boje už několik měsíců. „Bachmut patří naší zemi, je to naše území a my ho musíme bránit. Kdybychom začali opouštět každou obec, tak bychom mohli skončit na západní hranici, přesně jak chtěl (ruský prezident Vladimir) Putin od prvních dnů války,“ uvedl. „Máme pod kontrolou pouze malou část města, to připouštíme. Ale je třeba si připomínat, jak velkou roli Bachmut v této válce hraje,“ doplnil.

Ukrajinská vojenská rozvědka v pátek varovala, že Rusové před blížící se ukrajinskou protiofenzivou připravují provokační akci v Záporožské jaderné elektrárně, kde údajně chtějí simulovat jadernou havárii. Podle rozvědky se chystají informovat o úniku radioaktivních látek, a vynutit si tak vyšetřování, což by pak mohlo ruským silám poskytnout důležitý čas na přeskupení jednotek.

Tagy:
válka armáda Ukrajina Telegram ruská invaze na Ukrajinu UNIAN Valerij Fedorovyč Zalužnyj