reklama

Musí to svinstvo okamžitě odsoudit. Trumpův syn chtěl, aby otec zavrhl útok na Kapitol

Syn poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa chtěl okamžitě po útoku rozběsněného davu na Kapitol, aby otec násilí odsoudil. Vyplývá to z textových zpráv, které byly zveřejněny během slyšení před výborem Kongresu, jenž útok na své sídlo vyšetřuje. Donald Trump Jr. ale nekontaktoval svého otce přímo, apeloval na Marka Meadowse, který řídil Trumpovu kancelář v Bílém domě. Meadows souhlasil, k projevu z oválné pracovny ale nikdy nedošlo.

reklama

„Potřebujeme projev z oválné pracovny,“ napsal už v průběhu útoku na Kapitol šéfovi Trumpovi kanceláře syn Donalda Trumpa. „Musí to svinstvo okamžitě odsoudit. Twitterový příspěvek o policii nestačí,“ naléhal na Meadowse několikrát. „Souhlasím. Tvrdě na to tlačím,“ odpověděl kancléř.

Textové zprávy mezi oběma účastníky přečetla během slyšení republikánská kongresmanka Liz Cheneyová, která je členkou výboru pro vyšetření útoku. Proč Trump Jr. nenapsal svému otci přímo, není jasné. Podle neteře a ostré kritičky Donalda Trumpa byl jeho syn příliš „zbabělý“. „Doník věděl, že zprávu, kterou posílá, jeho otec nechtěl slyšet,“ uvedla pro zpravodajskou televizi MSNBC Mary Trumpová.

Trumpův syn přitom nebyl jediný, kdo na Trumpa naléhal. Meadowsovi napsali i přední televizní komentátoři americké televize Fox News. „Marku, prezident musí říct lidem v Kapitolu, aby šli domů. Všem nám to ubližuje. Ničí to jeho vlastní odkaz,“ napsala Meadowsovi komentátorka a Trumpova tvrdá zastánkyně Laura Ingrahamová.

V televizním vystoupení o několik hodin později přitom uvedla, že mezi útočníky na Kapitol se zřejmě vyskytovali i mnozí členové organizace Antifa. „Kapitol byl dnes v obležení lidí, kteří by se dali popsat pouze jako protikladně smýšlející, než jsou Trumpovi podporovatelé… Existují určité zprávy o tom, že se v davu vyskytovali i sympatizanti Antify,“ tvrdila šestého ledna ve vysílání.

Meadowsovi se také ozval moderátor ranní show „Fox & Friends“ Brian Kilmeade. „Prosím, dostaň ho do televize. Ničíte všechno, čeho jste dosáhli,“ prosil. Šéfa kanceláře nakonec oslovil i největší Trumpův stoupenec z Fox News Sean Hannity. Komentátor a osobní přítel Donalda Trumpa rovněž naléhal na Meadowse, aby prezident vyzval lidi k odchodu. „Může (Trump) učinit prohlášení a požádat lidi, aby opustili Kapitol?“ ptal se Hannity.

Trump se nechal ovlivnit jen částečně

Ingrahamová, Kilmeade ani Hannity o komunikaci s Meadowsem nikdy veřejně nepromluvili. Učinili tak až po slyšení v Kongresu. „Všechny výtržnosti jsou zjevně špatné – všechny… V tomto pořadu silně odsuzujeme násilí, které proběhlo 6. ledna,“ řekl v úterý večer Hannity. V souvislosti s uveřejněnými zprávami promluvila i Laura Ingrahamová. „Veřejně i osobně jsem řekla, čemu věřím. Tedy tomu, že vniknutí do Kapitolu 6. ledna bylo příšernou věcí. Byly tam spáchány zločiny, někteří lidé byli nespravedlivě pronásledováni a perzekvováni, ale nebylo to povstání,“ stojí si za svým.

Donald Trump se doporučeními nakonec řídil jen částečně. Ve videu na sociálních sítích vyzval skutečně ještě 6. ledna své příznivce, aby šli domů. Označil je ale za vlastence a dodal, že „je miluje“. Opakoval také nepodložená tvrzení o zmanipulovaných volbách. V té době už bylo přitom jasné, že se násilnosti neobešly bez obětí na životech.

O dva dny později měl končící prezident oficiální projev, v němž už byl k demonstrantům kritičtější. Pošpinili podle něj americkou demokracii. Před pochodem, který výtržnostem předcházel, přitom své příznivce vyzval, aby „bojovali jako diví“.

Trumpovi kvůli nepokojům nejprve dočasně a pak trvale zrušila jeho účet sociální síť Twitter. Důvodem bylo podněcování k násilí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama