Musí to svinstvo okamžitě odsoudit. Trumpův syn chtěl, aby otec zavrhl útok na Kapitol

Syn poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa chtěl okamžitě po útoku rozběsněného davu na Kapitol, aby otec násilí odsoudil. Vyplývá to z textových zpráv, které byly zveřejněny během slyšení před výborem Kongresu, jenž útok na své sídlo vyšetřuje. Donald Trump Jr. ale nekontaktoval svého otce přímo, apeloval na Marka Meadowse, který řídil Trumpovu kancelář v Bílém domě. Meadows souhlasil, k projevu z oválné pracovny ale nikdy nedošlo.

„Potřebujeme projev z oválné pracovny,“ napsal už v průběhu útoku na Kapitol šéfovi Trumpovi kanceláře syn Donalda Trumpa. „Musí to svinstvo okamžitě odsoudit. Twitterový příspěvek o policii nestačí,“ naléhal na Meadowse několikrát. „Souhlasím. Tvrdě na to tlačím,“ odpověděl kancléř.

Textové zprávy mezi oběma účastníky přečetla během slyšení republikánská kongresmanka Liz Cheneyová, která je členkou výboru pro vyšetření útoku. Proč Trump Jr. nenapsal svému otci přímo, není jasné. Podle neteře a ostré kritičky Donalda Trumpa byl jeho syn příliš „zbabělý“. „Doník věděl, že zprávu, kterou posílá, jeho otec nechtěl slyšet,“ uvedla pro zpravodajskou televizi MSNBC Mary Trumpová.

Trumpův syn přitom nebyl jediný, kdo na Trumpa naléhal. Meadowsovi napsali i přední televizní komentátoři americké televize Fox News. „Marku, prezident musí říct lidem v Kapitolu, aby šli domů. Všem nám to ubližuje. Ničí to jeho vlastní odkaz,“ napsala Meadowsovi komentátorka a Trumpova tvrdá zastánkyně Laura Ingrahamová.

V televizním vystoupení o několik hodin později přitom uvedla, že mezi útočníky na Kapitol se zřejmě vyskytovali i mnozí členové organizace Antifa. „Kapitol byl dnes v obležení lidí, kteří by se dali popsat pouze jako protikladně smýšlející, než jsou Trumpovi podporovatelé… Existují určité zprávy o tom, že se v davu vyskytovali i sympatizanti Antify,“ tvrdila šestého ledna ve vysílání.

Meadowsovi se také ozval moderátor ranní show „Fox & Friends“ Brian Kilmeade. „Prosím, dostaň ho do televize. Ničíte všechno, čeho jste dosáhli,“ prosil. Šéfa kanceláře nakonec oslovil i největší Trumpův stoupenec z Fox News Sean Hannity. Komentátor a osobní přítel Donalda Trumpa rovněž naléhal na Meadowse, aby prezident vyzval lidi k odchodu. „Může (Trump) učinit prohlášení a požádat lidi, aby opustili Kapitol?“ ptal se Hannity.

Trump se nechal ovlivnit jen částečně

Ingrahamová, Kilmeade ani Hannity o komunikaci s Meadowsem nikdy veřejně nepromluvili. Učinili tak až po slyšení v Kongresu. „Všechny výtržnosti jsou zjevně špatné – všechny… V tomto pořadu silně odsuzujeme násilí, které proběhlo 6. ledna,“ řekl v úterý večer Hannity. V souvislosti s uveřejněnými zprávami promluvila i Laura Ingrahamová. „Veřejně i osobně jsem řekla, čemu věřím. Tedy tomu, že vniknutí do Kapitolu 6. ledna bylo příšernou věcí. Byly tam spáchány zločiny, někteří lidé byli nespravedlivě pronásledováni a perzekvováni, ale nebylo to povstání,“ stojí si za svým.

Donald Trump se doporučeními nakonec řídil jen částečně. Ve videu na sociálních sítích vyzval skutečně ještě 6. ledna své příznivce, aby šli domů. Označil je ale za vlastence a dodal, že „je miluje“. Opakoval také nepodložená tvrzení o zmanipulovaných volbách. V té době už bylo přitom jasné, že se násilnosti neobešly bez obětí na životech.

O dva dny později měl končící prezident oficiální projev, v němž už byl k demonstrantům kritičtější. Pošpinili podle něj americkou demokracii. Před pochodem, který výtržnostem předcházel, přitom své příznivce vyzval, aby „bojovali jako diví“.

Trumpovi kvůli nepokojům nejprve dočasně a pak trvale zrušila jeho účet sociální síť Twitter. Důvodem bylo podněcování k násilí.

Tagy: