Američan Jacob Chansley, známý také pod jménem Jake Angeli, který se stal jednou z hlavních tváří násilného vniknutí demonstrantů do sídla Kongresu, dostal za lednové události na Kapitolu 41 měsíců odnětí svobody. O rozhodnutí soudu informovala agentura Reuters. Snímky, které Chansleyho zachycují uvnitř Kongresu svlečeného do půl těla, s kožešinovou čepicí s rohy a motivem americké vlajky na obličeji, obletěly celý svět. Chansley se dříve přiznal k maření úředního postupu a je nyní ve vazbě
Obžaloba žádala pro Chansleyho o deset měsíců vyšší trest. Vinila ho z maření úředního postupu, jelikož Chansley a další demonstranti se pokusili vniknutím do Kapitolu přerušit formální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách.
Během řeči před soudem Chansley řekl, že je zklamaný, že mu bývalý americký prezident Donald Trump v závěru svého mandátu neudělil milost.
Na Kapitol se útočilo po 200 letech. V minulosti ho zapálili, kongresmany stříleli
Budova washingtonského Kapitolu čelila ve středu, po vniknutí příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, podobnému útoku po více než 200 letech. V roce 1814 zapálili jednu její část Britové po vítězství nad Američany v bitvě o Bladensburg v Marylandu. Daleko menší incident se pak datuje do roku 1954, kdy do Kapitolu vnikla čtveřice násilníků z Portorika.
Chansley je od ledna ve vazbě a jeho obhájci tak požadovali trest, který by nepřesahoval dobu již strávenou za mřížemi. Ve vězení muži tamní lékaři diagnostikovali několik duševních poruch, a to včetně bipolární poruchy či schizofrenie.
Chansleyho trest patří k nejvyšším, které zatím americké soudy udělily v souvislosti s událostmi ze 6. ledna. Na začátku října dostal 41 měsíců vězení bývalý instruktor MMA Scott Fairlamb, který se v srpnu přiznal k tomu, že udeřil policistu při nepokojích v sídle Kongresu.
Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo po útocích na Kongres své dosud nejrozsáhlejší vyšetřování a celkem stíhá asi 700 lidí. Řada z nich již tresty dostala, drtivá většina však jen mírné, jelikož čelila obviněním z přestupků, například z nepovoleného vstupu do sídla zákonodárného sboru.
V den útoku příznivců tehdejšího prezidenta Trumpa na Kapitol zemřeli čtyři lidé a další čtyři v následujících týdnech spáchali sebevraždu. Na 140 příslušníků bezpečnostních složek utrpělo zranění. Po loňských listopadových volbách Trump nepodloženě tvrdil, že jeho soupeř z Demokratické strany uspěl díky podvodům a že mu bylo vítězství ukradeno.