reklama

Muž s covidem se udusil přímo během letu. Na bezpečnostní kontrole o svém stavu lhal

Otřesný zážitek má za sebou téměř 200 cestujících letecké společnosti United Airlines. Přímo během letu z Orlanda do Los Angeles se udusil jeden z pasažérů. Incident se stal na začátku týdne, následné vyšetřování ale později odhalilo, že zemřelý měl koronavirus a před nástupem do letadla zřejmě lhal o svém zdravotním stavu. Mnoho pasažérů letu zuří a kritizuje dopravce kvůli bezpečnostním opatřením.

reklama

Podle některých pasažérů měl muž potíže s dýcháním ještě před odletem. Krátce po startu z orlandského letiště se ale jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. Kapitán se proto rozhodl pro nouzové přistání, mezi tím se dusícímu se muži snažili pomoci ostatní pasažéři, zhruba po hodině letu ale přestal dýchat úplně a zmodral. Někteří svědci popsali, že během toho, co se několik cestujících snažilo muže oživit stlačováním jeho hrudníku, slyšeli praskání kostí.

Ani lidé na palubě, ani záchranáři po nouzovém přistání v New Orleans, už ale nemocnému pomoct nedokázali. Všichni pasažéři museli následně opustit letadlo. Poté, co posádka umyla sedadlo po zesnulém, pokračoval Boeing 737 ve své cestě do Los Angeles. Až o několik dnů později vyšlo najevo, že zemřelý muž měl koronavirus. Společnost tvrdí, že o něčem takovém neměla tušení.

„Během nouzového přistání jsme byli informováni, že muž utrpěl srdeční zástavu, takže pasažérům jsme nabídli možnost pozdějšího letu, nebo pokračovat podle jejich cestovních plánů. Nyní, když nás kontaktovalo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), předáváme požadované informace dále, aby s nimi mohly pracovat lokální zdravotnické úřady a kontaktovat každého zákazníka, o kterém se CDC domnívá, že by mohl být vystaven možnému riziku infekce,“ stojí ve vyjádření společnosti United Airlines pro web Daily Mail.

Dopravce dále uvedl, že z hlediska bezpečnosti udělal vše potřebné – lidé na palubě měli povinně nasazené roušky a před nástupem do letadla vyplnili prohlášení o tom, že jim v průběhu posledních dvou týdnů nebyl diagnostikován COVID-19 a že nepociťují ani žádné symptomy spojené s tímto onemocněním. „Zdraví našich zaměstnanců a zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou,“ stojí v prohlášení.

S tím ovšem řada pasažérů, kteří se zúčastnili inkriminovaného letu, rozhodně nesouhlasí. A to i přes skutečnost, že manželka muže, který později v letadle zemřel, uvedla pro stanici EMT, že její manžel byl pozitivně testován na koronavirus, a tudíž na bezpečnostní kontrole lhal o svém zdravotním stavu.

„Můžu se vás zeptat, jak je možné, že jste pustili muže s covidem do letadla?“ ptala se na sociálních sítích společnosti jedna z pasažérek. „Třásl se a potil. Byl zjevně nemocný a pak zemřel uprostřed letu. Po nouzovém přistání v New Orleans dokonce ani nedošlo k výměně letadla. Čekali jsme tam celé hodiny, zatímco vy jste utírali jeho krev a bakterie vlhčenými ubrousky. Takhle zacházíte s bezpečností a zdravím lidí?“ zlobí se další cestující.

CDC si už podle jeho mluvčího Charlese Hobarta vyžádalo seznam cestujících, aby je mohlo informovat o případných rizicích. Zároveň také potvrdilo, že zemřelý muž v dotazníku před nástupem do letadla nesprávně uvedl, že nebyl pozitivně testován na covid a nemá ani žádné příznaky. V souvislosti s tím zvažuje CDC na letištích zavedení nových opatření.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama