reklama

Muž s covidem se udusil přímo během letu. Na bezpečnostní kontrole o svém stavu lhal

Otřesný zážitek má za sebou téměř 200 cestujících letecké společnosti United Airlines. Přímo během letu z Orlanda do Los Angeles se udusil jeden z pasažérů. Incident se stal na začátku týdne, následné vyšetřování ale později odhalilo, že zemřelý měl koronavirus a před nástupem do letadla zřejmě lhal o svém zdravotním stavu. Mnoho pasažérů letu zuří a kritizuje dopravce kvůli bezpečnostním opatřením.

reklama

Podle některých pasažérů měl muž potíže s dýcháním ještě před odletem. Krátce po startu z orlandského letiště se ale jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. Kapitán se proto rozhodl pro nouzové přistání, mezi tím se dusícímu se muži snažili pomoci ostatní pasažéři, zhruba po hodině letu ale přestal dýchat úplně a zmodral. Někteří svědci popsali, že během toho, co se několik cestujících snažilo muže oživit stlačováním jeho hrudníku, slyšeli praskání kostí.

Ani lidé na palubě, ani záchranáři po nouzovém přistání v New Orleans, už ale nemocnému pomoct nedokázali. Všichni pasažéři museli následně opustit letadlo. Poté, co posádka umyla sedadlo po zesnulém, pokračoval Boeing 737 ve své cestě do Los Angeles. Až o několik dnů později vyšlo najevo, že zemřelý muž měl koronavirus. Společnost tvrdí, že o něčem takovém neměla tušení.

„Během nouzového přistání jsme byli informováni, že muž utrpěl srdeční zástavu, takže pasažérům jsme nabídli možnost pozdějšího letu, nebo pokračovat podle jejich cestovních plánů. Nyní, když nás kontaktovalo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), předáváme požadované informace dále, aby s nimi mohly pracovat lokální zdravotnické úřady a kontaktovat každého zákazníka, o kterém se CDC domnívá, že by mohl být vystaven možnému riziku infekce,“ stojí ve vyjádření společnosti United Airlines pro web Daily Mail.

Dopravce dále uvedl, že z hlediska bezpečnosti udělal vše potřebné – lidé na palubě měli povinně nasazené roušky a před nástupem do letadla vyplnili prohlášení o tom, že jim v průběhu posledních dvou týdnů nebyl diagnostikován COVID-19 a že nepociťují ani žádné symptomy spojené s tímto onemocněním. „Zdraví našich zaměstnanců a zákazníků je pro nás nejvyšší prioritou,“ stojí v prohlášení.

S tím ovšem řada pasažérů, kteří se zúčastnili inkriminovaného letu, rozhodně nesouhlasí. A to i přes skutečnost, že manželka muže, který později v letadle zemřel, uvedla pro stanici EMT, že její manžel byl pozitivně testován na koronavirus, a tudíž na bezpečnostní kontrole lhal o svém zdravotním stavu.

„Můžu se vás zeptat, jak je možné, že jste pustili muže s covidem do letadla?“ ptala se na sociálních sítích společnosti jedna z pasažérek. „Třásl se a potil. Byl zjevně nemocný a pak zemřel uprostřed letu. Po nouzovém přistání v New Orleans dokonce ani nedošlo k výměně letadla. Čekali jsme tam celé hodiny, zatímco vy jste utírali jeho krev a bakterie vlhčenými ubrousky. Takhle zacházíte s bezpečností a zdravím lidí?“ zlobí se další cestující.

CDC si už podle jeho mluvčího Charlese Hobarta vyžádalo seznam cestujících, aby je mohlo informovat o případných rizicích. Zároveň také potvrdilo, že zemřelý muž v dotazníku před nástupem do letadla nesprávně uvedl, že nebyl pozitivně testován na covid a nemá ani žádné příznaky. V souvislosti s tím zvažuje CDC na letištích zavedení nových opatření.

Tagy:
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama