reklama

Muž v Kyjově přivezl policistům na služebnu protitankovou střelu v kufru auta

Na policejní služebnu v Kyjově přivezl muž v pondělí večer v kufru automobilu protitankovou střelu. Tu chvíli předtím našel u silnice. Podle policistů udělal nálezce zásadní chybu a nevědomě tak ohrozil desítky lidí.

reklama

RPG 75 je protitankový, jednorázově použitelný reaktivní granát. Jeho vypálená střela dokáže probít pancíř do hloubky až třiceti centimetrů. Právě tuto zbraň našel muž v lese nedaleko Kyjova. Nikdo neví, jak se tam ocitla.

K tématu

V případě takového nálezu by s ním ale člověk pole Radka Žemličky z pyrotechnické služby Policie České republiky neměl manipulovat. „Zásadní je vyvarovat se jakéhokoliv mechanického poškození. Nálezce by měl vyklidit prostor, označit si místo, kde byla daná věc nalezená, a neprodleně zavolat na linku 158,“ upozornil Žemlička.

Nálezce z Kyjova se však zachoval úplně jinak. Muž podle policistů udělal kombinaci těch nejhorších věcí, které mohl. S municí, kterou nalezl v lese, manipuloval, následně ji dal do vozidla a odvezl přímo do centra Kyjova na policejní služebnu. „Policisté zažili opravdu krušné chvíle, protože nevěděli, zda se jedná o ostrou, nebo již vybuchlou munici. Okamžitě na místo přivolali policejního pyrotechnika, který si věc převzal k odbornému převezení a zlikvidování,“ popsala mluvčí PČR Jihomoravského kraje Petra Hrůzová.

Tvrdil, že ví, co našel, a že výbuch nehrozí

Podle policejního pyrotechnika Michala Švirga se jedná o ostrou raketnici vystřelenou s náhradní střelou. Muž prý policistům na svoji obhajobu tvrdil, že ví, co našel a že výbuch nehrozil. To ale podle pyrotechniků nemohl vědět stoprocentně.

K tématu

„Na první pohled nelze zjistit, jestli je munice v aktivním nebo neaktivním stavu, proto je potřeba pořád počítat s tou horší variantou. To znamená přistupovat k tomu tak, že všechno je ostré, a ono to tak opravdu může být,“ zdůraznil Žemlička z pyrotechnické služby PČR.

Tentokrát naštěstí policisté nemuseli evakuovat blízké okolí. V minulosti se v Česku podobné nebezpečné případy již staly v Praze nebo Ostravě. Tam například dvě důchodkyně přinesly na služebnu strážníků a policistů granáty, které našly, a vůbec si neuvědomily, co tím mohly způsobit.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž

ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
Komplikace pro české pendlery. Bavorsko od pátku vyžaduje negativní testy na koronavirus
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama