reklama

Muž v Kyjově přivezl policistům na služebnu protitankovou střelu v kufru auta

Na policejní služebnu v Kyjově přivezl muž v pondělí večer v kufru automobilu protitankovou střelu. Tu chvíli předtím našel u silnice. Podle policistů udělal nálezce zásadní chybu a nevědomě tak ohrozil desítky lidí.

reklama

RPG 75 je protitankový, jednorázově použitelný reaktivní granát. Jeho vypálená střela dokáže probít pancíř do hloubky až třiceti centimetrů. Právě tuto zbraň našel muž v lese nedaleko Kyjova. Nikdo neví, jak se tam ocitla.

K tématu

V případě takového nálezu by s ním ale člověk pole Radka Žemličky z pyrotechnické služby Policie České republiky neměl manipulovat. „Zásadní je vyvarovat se jakéhokoliv mechanického poškození. Nálezce by měl vyklidit prostor, označit si místo, kde byla daná věc nalezená, a neprodleně zavolat na linku 158,“ upozornil Žemlička.

Nálezce z Kyjova se však zachoval úplně jinak. Muž podle policistů udělal kombinaci těch nejhorších věcí, které mohl. S municí, kterou nalezl v lese, manipuloval, následně ji dal do vozidla a odvezl přímo do centra Kyjova na policejní služebnu. „Policisté zažili opravdu krušné chvíle, protože nevěděli, zda se jedná o ostrou, nebo již vybuchlou munici. Okamžitě na místo přivolali policejního pyrotechnika, který si věc převzal k odbornému převezení a zlikvidování,“ popsala mluvčí PČR Jihomoravského kraje Petra Hrůzová.

Tvrdil, že ví, co našel, a že výbuch nehrozí

Podle policejního pyrotechnika Michala Švirga se jedná o ostrou raketnici vystřelenou s náhradní střelou. Muž prý policistům na svoji obhajobu tvrdil, že ví, co našel a že výbuch nehrozil. To ale podle pyrotechniků nemohl vědět stoprocentně.

K tématu

„Na první pohled nelze zjistit, jestli je munice v aktivním nebo neaktivním stavu, proto je potřeba pořád počítat s tou horší variantou. To znamená přistupovat k tomu tak, že všechno je ostré, a ono to tak opravdu může být,“ zdůraznil Žemlička z pyrotechnické služby PČR.

Tentokrát naštěstí policisté nemuseli evakuovat blízké okolí. V minulosti se v Česku podobné nebezpečné případy již staly v Praze nebo Ostravě. Tam například dvě důchodkyně přinesly na služebnu strážníků a policistů granáty, které našly, a vůbec si neuvědomily, co tím mohly způsobit.

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama