reklama

Muž v Kyjově přivezl policistům na služebnu protitankovou střelu v kufru auta

Na policejní služebnu v Kyjově přivezl muž v pondělí večer v kufru automobilu protitankovou střelu. Tu chvíli předtím našel u silnice. Podle policistů udělal nálezce zásadní chybu a nevědomě tak ohrozil desítky lidí.

reklama

RPG 75 je protitankový, jednorázově použitelný reaktivní granát. Jeho vypálená střela dokáže probít pancíř do hloubky až třiceti centimetrů. Právě tuto zbraň našel muž v lese nedaleko Kyjova. Nikdo neví, jak se tam ocitla.

V případě takového nálezu by s ním ale člověk pole Radka Žemličky z pyrotechnické služby Policie České republiky neměl manipulovat. „Zásadní je vyvarovat se jakéhokoliv mechanického poškození. Nálezce by měl vyklidit prostor, označit si místo, kde byla daná věc nalezená, a neprodleně zavolat na linku 158,“ upozornil Žemlička.

Nálezce z Kyjova se však zachoval úplně jinak. Muž podle policistů udělal kombinaci těch nejhorších věcí, které mohl. S municí, kterou nalezl v lese, manipuloval, následně ji dal do vozidla a odvezl přímo do centra Kyjova na policejní služebnu. „Policisté zažili opravdu krušné chvíle, protože nevěděli, zda se jedná o ostrou, nebo již vybuchlou munici. Okamžitě na místo přivolali policejního pyrotechnika, který si věc převzal k odbornému převezení a zlikvidování,“ popsala mluvčí PČR Jihomoravského kraje Petra Hrůzová.

Tvrdil, že ví, co našel, a že výbuch nehrozí

Podle policejního pyrotechnika Michala Švirga se jedná o ostrou raketnici vystřelenou s náhradní střelou. Muž prý policistům na svoji obhajobu tvrdil, že ví, co našel a že výbuch nehrozil. To ale podle pyrotechniků nemohl vědět stoprocentně.

„Na první pohled nelze zjistit, jestli je munice v aktivním nebo neaktivním stavu, proto je potřeba pořád počítat s tou horší variantou. To znamená přistupovat k tomu tak, že všechno je ostré, a ono to tak opravdu může být,“ zdůraznil Žemlička z pyrotechnické služby PČR.

Tentokrát naštěstí policisté nemuseli evakuovat blízké okolí. V minulosti se v Česku podobné nebezpečné případy již staly v Praze nebo Ostravě. Tam například dvě důchodkyně přinesly na služebnu strážníků a policistů granáty, které našly, a vůbec si neuvědomily, co tím mohly způsobit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Do Tetína přijely tisíce věřících. Větší oslavu Ludmila neměla, řekl kardinál Duka
Historie

Do Tetína přijely tisíce věřících. Větší oslavu Ludmila neměla, řekl kardinál Duka

Národní pouť k výročí 1 100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé z Moravy, někteří byli v krojích.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil
Volby 2021

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Hrdina, který překonal rakovinu, i dopingový lump. Cyklista Armstrong slaví 50 let

Nejprve byl vedle Eddieho Merckxe považován za možná nejlepšího cyklistu všech dob. Hned sedmkrát vyhrál nejslavnější závod Tour de France, ke statusu hrdiny a nezdolného bojovníka mu dopomáhalo, že ještě před největšími úspěchy dokázal překonat rakovinu varlat. Jeho renomé však utrpělo definitivní zásah ve chvíli, kdy přišel s dopingovým „coming outem“. Lance Armstrong slaví 18. září 50 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama