Žena ve Španělsku neměla roušku. Policisté ji zatkli a násilně usadili do vozu
Španělsko má přes půl milionu nakažených koronavirem a počet pozitivních případů tam roste každý den po tisících. Policisté přísně kontrolují a vymáhají vládní nařízení a hygienická opatření. Občany, kteří nemají roušku, nebo jsou nakažení a porušují karanténu, policisté zatýkají a dávají jim vysoké pokuty.
Policisté zatkli například na pláži La Zurriola ve městě San Sebastian ženu, která šla surfovat do moře, i když byla nakažená koronavirem. Pracuje jako plavčík a policii na ni zavolali její kolegové. Byla zadržena a obviněna z trestného činu neposlušnosti poté, co údajně několik minut ignorovala policisty, kteří jí nařídili vylézt z vody na břeh.
Za porušení přísných španělských pravidel karantény jí hrozí pokuta v přepočtu přes 160 tisíc korun. Ta by však mohla vzrůst na více na tři miliony korun, pokud se zjistí, že koronavirus rozšířila.
Ženu bez roušky policisté násilně usadili do vozu
Nejde o jediný incident ve Španělsku kvůli koronavirovým opatřením. V hlavním městě Madridu například šest policistů zadrželo ženu a následně ji usadili do vozu za nenošení roušky. Svědci celý incident, který se stal během protestů stovek lidí proti koronaviru, natočili. Během zatýkání ženě policisté tloukli hlavou o auto.
Německo zvažuje dát Česku červenou. Za úterý se očekává největší přírůstek
Za úterý v Česku přibylo zatím 656 potvrzených případů COVID-19, tedy více než většinou za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký. Česká republika má stále nejrychlejší nárůst ze všech zemí ve středu Evropy. Německo by proto ve středu mělo rozhodnout, zda Česko přeřadí na svůj červený seznam. Zneklidňuje to turisty, kteří se za hranice chystají, ale také pendlery, kteří denně k západním sousedům míří za prací.
Před tím, než policisté ženu zatkli, křičela, že nebude nosit roušku. Z videa není jasné, zda se žena pouličních demonstrací účastnila. Ale je slyšet, že lidé kolem křičí „svoboda“. Žena při zatýkání kladla odpor, a když její hlavou policisté udeřili o automobil, bylo slyšet sténání.
Policisté s ženou zápasili asi minutu, přičemž se některým svědkům nelíbilo, že jsou příliš drsní. Nakonec ji zvedli a vodorovně zasunuli dovnitř vozu.
Ve Španělsku se denní nárůst nakažených opět zrychlil. Před deseti dny země v počtu infikovaných předstihla další těžce zasažené země jako je Francie, Velká Británie a Itálie. Celková míra úmrtnosti od první vlny pandemie tam je ale kolem šesti procent, což je méně než v uvedených zemích.