
Španělsko má přes půl milionu nakažených koronavirem a počet pozitivních případů tam roste každý den po tisících. Policisté přísně kontrolují a vymáhají vládní nařízení a hygienická opatření. Občany, kteří nemají roušku, nebo jsou nakažení a porušují karanténu, policisté zatýkají a dávají jim vysoké pokuty.
Policisté zatkli například na pláži La Zurriola ve městě San Sebastian ženu, která šla surfovat do moře, i když byla nakažená koronavirem. Pracuje jako plavčík a policii na ni zavolali její kolegové. Byla zadržena a obviněna z trestného činu neposlušnosti poté, co údajně několik minut ignorovala policisty, kteří jí nařídili vylézt z vody na břeh.
Za porušení přísných španělských pravidel karantény jí hrozí pokuta v přepočtu přes 160 tisíc korun. Ta by však mohla vzrůst na více na tři miliony korun, pokud se zjistí, že koronavirus rozšířila.
#SanSebastián📌🇪🇦 Una joven infectada de #covid19 es sorprendida haciendo surf en la playa de #Zurriola y luego intenta huir de la Ertzaintza. La mujer, socorrista de La Concha, fue detenida por desobediencia grave y delito contra la Salud Pública.@JavierSanz 🎦 pic.twitter.com/CfySHZbwNF
— eSPAINews (@eSPAINews) September 7, 2020
Ženu bez roušky policisté násilně usadili do vozu
Nejde o jediný incident ve Španělsku kvůli koronavirovým opatřením. V hlavním městě Madridu například šest policistů zadrželo ženu a následně ji usadili do vozu za nenošení roušky. Svědci celý incident, který se stal během protestů stovek lidí proti koronaviru, natočili. Během zatýkání ženě policisté tloukli hlavou o auto.
Před tím, než policisté ženu zatkli, křičela, že nebude nosit roušku. Z videa není jasné, zda se žena pouličních demonstrací účastnila. Ale je slyšet, že lidé kolem křičí „svoboda“. Žena při zatýkání kladla odpor, a když její hlavou policisté udeřili o automobil, bylo slyšet sténání.
Policisté s ženou zápasili asi minutu, přičemž se některým svědkům nelíbilo, že jsou příliš drsní. Nakonec ji zvedli a vodorovně zasunuli dovnitř vozu.
Ve Španělsku se denní nárůst nakažených opět zrychlil. Před deseti dny země v počtu infikovaných předstihla další těžce zasažené země jako je Francie, Velká Británie a Itálie. Celková míra úmrtnosti od první vlny pandemie tam je ale kolem šesti procent, což je méně než v uvedených zemích.