reklama

Může Zeman odmítnout Fialova ministra? Experti se na výkladu ústavy neshodnou

Ani experti se neshodnou, zda prezident musí jmenovat na návrh premiéra všechny ministry. Zatímco podle bývalého soudce Ústavního soudu Stanislava Balíka je povinností hlavy státu tak učinit, právník a někdejší poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf říká, že prezident má právo ministra odmítnout.

reklama

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry jeho nové vlády. Fiala nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit, i když Zeman už dříve uvedl, že s jedním ministrem má problém. Podle všeho se zřejmě jedná o kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

„Ústava stanoví, že prezident na návrh premiéra jmenuje. Znamená to, že má povinnost jmenovat. Pokud by tomu tak nebylo, bylo by v ústavě ‚může jmenovat‘ nebo něco takového. Úspěch pana Fialy je vcelku nasnadě,“ uvedl Balík v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podotkl, že pokud se bude Zeman chovat podle Ústavy, nezbyde mu nic jiného než jmenovat ministry „přes skřípějící zuby“. Z pohledu právníka je to prý zcela jasné. Pokud designovaný premiér setrvá na svém názoru, měl by prezident ustoupit.

Hasenkopf ale ve vysílání CNN Prima NEWS zaujal opačný postoj. „Prezident je při jmenování povinen držet se premiérových návrhů a nesmí mít žádné své nominanty. To ale neznamená, že by musel všechny návrhy přijmout. Pokud by tomu tak bylo, v ústavě by to bylo výslovně napsané,“ upřesnil.

„Odmítnout ministra je prezidentovým právem. Dlouhá léta, zejména mezi politology, panuje názor, že toto právo nemá, ale mohou se proti tomu postavit i jiné výklady,“ uvedl s tím, že pokud by měl všechny jmenovat, šlo by o debatu na dlouhé hodiny.

Experti se ale shodují, že při podání kompetenční žaloby bude o výsledku celé kauzy rychle jasno. „Pokud by žaloba skončila u soudu, bude mít přednost před jinými návrhy,“ řekl Hasenkopf.

Tagy:

Hlavní zprávy

Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak
360°

Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak

Bylo správné pozastavit program Antivirus B? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s poslancem Alešem Juchelkou (ANO). Ten tvrdí, že vláda tímto jednáním kašle na podnikatele. Lidovecký předseda však oponoval s tím, že se program může znovu rozjet, kdykoliv to bude nutné, a pomoci podnikatelům i zpětně.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama