reklama

Nová vláda by mohla být jmenována v půlce prosince, věří Rakušan po schůzce se Zemanem

Nová vláda by mohla být jmenovaná v polovině prosince, řekl ve středu po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem kandidát na ministra vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Zároveň vyjádřil naději, že prezident jmenuje vládu jako celek. Pro důvěru do Sněmovny by si pak nový kabinet šel až v novém roce.

reklama

„Prezident z mého pohledu počítá s tím, že vláda by mohla být jmenována někdy okolo poloviny prosince, ale to je otázka na prezidentskou kancelář,“ uvedl po schůzce se Zemanem Rakušan.

Doufá, že by prezident mohl nakonec jmenovat všechny kandidáty na ministry, včetně Piráta Jana Lipavského, který by měl řídit resort zahraničí. „Velmi obecně jsem vyjádřil naději, kterou mezi sebou všichni máme, že vláda bude nominována jako celek. My si za našimi kandidáty jako budoucí vládní koalice stojíme a nevidíme tam žádného kandidáta, který by nesplňoval požadavky, aby se mohl stát ministrem,“ zdůraznil budoucí šéf resortu vnitra.

Zároveň přiznal, že o obsazení budoucího kabinetu se Zemanem ovšem podrobně nediskutovali. „Věnovali jsme se agendě ministerstva vnitra,“ podotkl.

Podle informací šéfredaktora zpravodajství Frekvence 1 Luboše Procházky Zeman v úterý Lipavskému doporučil, aby kandidaturu na ministra vzdal. „Prezident Miloš Zeman doporučil Janu Lipavskému, ať odstoupí z kandidatury na ministra zahraničí, sdělily stanici dva důvěryhodné zdroje obeznámené s jednáním,“ napsal na Twitter v úterý Procházka. Lipavský po schůzce s prezidentem, ale nepotvrdil, že by mu Miloš Zeman něco takového přímo řekl.

Nový kabinet by mohl požádat o důvěru po Novém roce

Rakušan novinářům po jednání v Lánech také řekl, že pokud by nová vláda byla jmenována v polovině prosince, pro důvěru do Sněmovny by si šla po Novém roce. „Teď ale nechci spekulovat. Uvidíme, kdy bude jmenovaná vláda, záleží to na mnoha faktorech,“ podotkl.

V zájmu „normálního“ fungování země je podle něj zapotřebí, aby nový kabinet vznikl co nejrychleji. Pomohlo by to i jemu. „Protože na mě směřují dotazy jako na ministra vnitra, ale sedím ve své kanceláři v Poslanecké sněmovně a nemám žádný aparát kromě svých asistentů. S danou oblastí se snažím seznamovat, jak nejlépe mi to situace umožňuje, ale ctím, že v současné době máme jiného ministra vnitra, který je zodpovědný za resort,“ uvedl s tím, že přechodné období není komfortní pro nikoho, ani pro stávající vládu.

Do půlky volebního období chce jako ministr vnitra představit změnu legislativy krizového řízení. Má reagovat na nové hrozby, jako jsou pandemie, blackouty a terorismus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama