reklama

Na americké volby Češi vsadili 300 milionů korun, to nikdo nečekal, říká bookmaker

Fenomén politického sázení v Česku roste. V republice se objevil s přímou volbou prezidenta v roce 2013. V pořadu Pavlíny Wolfové 360° na CNN Prima NEWS o něm hovořil bookmaker ze sázkové kanceláře Tipsport Pavol Boško.

reklama

Podle Boška se fenomén politického sázení v Česku stává stále populárnějším. „Růst je obrovský. Když si vzpomenu na české prezidentské volby v roce 2013 a potom 2018, nárůst byl asi sedminásobný. Teď při amerických volbách byl dokonce desetinásobný, to jsme nikdy nevěřili, že by mohlo nastat,“ uvedl Boško.

Při listopadových amerických volbách ale neměla podle Boška kancelář sázky jisté. „Osobně jsem přesvědčení získal až poslední týden před volbami. Pořád to bylo ve prospěch Joea Bidena. Navíc Donald Trump měl jeden velký minus, který mu asi velmi uškodil, a to je covid,“ sdělil Boško.

Jasno měli tři dny po uzavření volebních místností

Česi při současných amerických volbách prosázeli 300 milionů korun, což je dosavadní rekord tuzemských politických sázek. „Rozhodně jsme nečekali, že suma bude až tak obrovská. Jen u nás se nabralo asi 140 milionů korun. Pokud hovoříme jen o jedné události, je to obrovská suma. Na zápas v top fotbale nabíráme kolem 30 až 40 milionů korun,“ nastínil Boško.

Moment, který popisuje jako zlomový, podle něj nastal prvně, když z USA přišla zpráva, že Donald Trump je pozitivní na koronavirus. „Tehdy všechny sázkovky po celém světě zpozornily a víceméně stáhly všechny kurzy z nabídky. Nikdo nevěděl, jak moc vážné to je,“ sdělil bookmaker.

Další klíčový moment pro sázkové kanceláře podle jeho slov přišel ve chvíli, kdy se uzavřely volební místnosti a začaly se sčítat hlasy. „Tehdy tam bylo poměrně turbulentní skákání kurzu. Ze začátku to byla taková červená vlna, přicházely hlasy lidí, kteří volili osobně pro Trumpa. Postupem času se to začalo otáčet a Joe Biden byl opět velkým favoritem. Definitivně jsme si řekli, že je asi hotovo, až tři dny po uzavření volebních místností,“ vylíčil Boško.

Na covid se nesází

Podle něj jsou tipy sázkařů často přesnější než renomované volební průzkumy ze dvou důvodů. „Klienti vnímají, co se děje okolo nich, i názory lidí, možná jim to poví pravdivěji. Hlavně do toho ale dávají své peníze. To ovlivňuje i nás, neděláme průzkum, anketu, kde člověk může říct, co chce. Když už do toho dá své peníze, je jasné, že nějaký názor má,“ vysvětlil bookmaker.

Přesto podle jeho slov existují morální hranice, na co se vsází, a na co ne. Například na covid nebo rozvolňování opatření sázky prý nepadají. „Tam už narážíme na nějaký morální aspekt sázek. Něco je dané zákonem, při vypsání sázky ale musíte dbát na to, abyste neporušili morální standardy,“ objasnil Boško.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama