reklama

Na důstojné důchody bez reformy nebude, varuje ekonom. Maláčová to zanedbala

Současná vláda nestihla schválit důchodovou reformu, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) to přisuzuje hlavně pandemii koronaviru. Ekonom Lukáš Kovanda ale v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS ministryni obvinil z toho, že danou oblast zanedbala.

reklama

Ve společnosti už několik let panuje obava, že současná mladá a střední generace nebude mít ve stáří důstojné důchody. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou tyto názory namístě. „Je to jako brouk hovnivál s kuličkou, která představuje dluh státního rozpočtu a stále se zvětšuje. Na můj důchod bude, ale prožiji ho se suchým chlebem. Důchody nebudou nic extra, protože nebyla reforma. Maláčová tuhle oblast zanedbala,“ opřel se do ministryně.

Později uvedl několik důvodů, proč by na důchody nemusely být finance. „Může narůst úroková sazba, roste inflace. Může být skokový nárůst všech státních výdajů. Stát musí motivovat lidi, aby si třeba už od 30 let spořili. Investování je daleko výhodnější. Peníze si nenatiskneme,“ nastínil Kovanda.

Druhý host pořadu, ekonomka Ilona Švihlíková, se ale na problematiku dlouhodobého spoření dívá jinak. „Pokud se podíváme na spoření v penzijních fondech, částky nejsou vysoké. Co chceme po třicátnících? Ceny bytů jsou vysoké a představa, že k tomu mám ještě dvě děti, je spoření na penzi luxusním statkem,“ vysvětlila.

Maláčová chce vyšší daně pro bohatší

Ekonomové hodnotili zejména vystoupení Jany Maláčové a poslance Pirátů Tomáše Martínka, kteří byli ve studiu jen pár chvil před nimi.

„Měla by být jistota, že člověk, který pracuje, se uživí. A ten, kdo pracoval, bude mít důstojný důchod. Ideál je 40 procent průměrné mzdy. Pokud konečně začneme vybírat daně od superbohatých lidí a nadnárodních korporací, bude na důchody, zdravotnictví a sociální služby,“ prohlásila Maláčová.

Podle Martínka má být hlavním cílem nové reformy dlouhodobá udržitelnost. „Stávající reforma to ale jen zhoršuje, platili bychom stále více,“ opřel se do poslankyně. Maláčová s tím ale nesouhlasila. „Udržitelnost je důležitá, ale ne jediná. Představte si, že vám je 65, ale někdo vám řekne, abyste pracoval do 68. Zvedněme daně a systém bude udržitelný. Systém musí být hlavně spravedlivý,“ konstatovala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodiče Maxíka museli sehnat 50 milionů na léčbu. V Ostravě začali testovat děti na SMA

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice začala jako první v Česku nabízet maminkám v porodnici zdarma vyšetření na výskyt spinální svalové atrofie, zkráceně SMA. Pokud se nemoc prokáže, je třeba dítěti podat okamžitě léčbu. SMA trpí například Maxík z Ostravy, u něj se ale na nemoc přišlo poměrně pozdě a jeho rodiče pak na léčbu sháněli 50 milionů korun.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Herečka Kuklová o zákeřné rakovině: Po vztahu s Pomejem jsem tušila, že nemoc přijde

Míša Kuklová má za sebou těžké období, zhruba před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Dnes už má ale svoje vnady, které chorobě obětovala, zpět. Od samého začátku byla odhodlaná rakovinu porazit. Přiznává však, že tuto nemoc očekávala. Podle ní za to mohou stresy, které vznikly na základě prvního manželství s Jiřím Pomejem a které se hromadily ještě několik dalších let. Řekla to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama