
ODS nechce lidem pomáhat s bydlením, bojí se Richterová. Zákon podpoříme, namítl Stanjura
Ekonomická vazba Česka na Německo a Evropskou unii nás může přivést do hrobu. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní v souvislosti se zavedením amerických cel Česko opět čelí dlouhodobému problému v malé diverzifikaci exportu. Ve světové ekonomice jsme navíc údajně zapojeni v nevýhodné pozici.
Kvůli hospodářské politice amerického prezidenta Donalda Trumpa můžeme vidět zmatek na všech finančních trzích. Jeho konání ale čirý chaos není, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle ní má Trump plán, a to v podobě nikdy netestované teorie.
Stabilita míru je udržována strategií odstrašení, která je nejlevnější variantou, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Ilona Švihlíková se však ohledně otázky vyšších výdajů na obranu obává „paciček přisátých na státní rozpočet“. Zbrojařský průmysl rovněž označila za „otesánka“. Matesová však oponovala, že NATO počítá s analýzou možných rizik zneužití ze strany zbrojařů.
Evropské zbrojení je hysterický projekt a může ohrozit občany. V pořadu 360° to uvedla ekonomka Ilona Švihlíková. Ekonom Petr Bartoň nicméně namítl, že cílem není boj, ale naopak snaha konfliktům předcházet.
Zvýšit výdaje na obranu na 2,2 % HDP? To považuji za naprosto zvrhlou variantu, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková v reakci na slova ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Požadavky amerického prezidenta Donalda Trumpa na NATO na zvýšení těchto prostředků označila z makroekonomického hlediska za „choré“. Šéfovi Oválné pracovny jde podle ní o to vytěžit z každého státu něco pro USA.
S Donaldem Trumpem se vrací otázka ekonomické suverenity a průmyslové politiky. Je potřeba si na rovinu říct, co může Česko a Evropská unie v tomto ohledu udělat, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní však nemáme žádnou silnou kartu, se kterou bychom mohli s USA hrát. Podle ekonomky Jany Matesové by však mohl zafungovat argument, že se zavedením cel se zvýší inflace. Připomněla také jeden vstřícný krok, který mohli evropští politici udělat ještě před inaugurací.
Česká ekonomika je prolezlá kartelovými dohodami mezi několika velkými firmami, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Velcí hráči na trhu podle jejích slov zneužívají svého postavení a uměle tak zvyšují ceny. Švihlíková se také obává pokračování pádu životní úrovně a ekonomické stagnace, mezi hlavní strukturální problémy, které brzdí rozvoj České republiky, řadí nedostupné bydlení, drahé energie a vysoké ceny potravin.
Česko má nadprůměrně drahé energie oproti jiným státům EU, jejichž obyvatelé platí už tak vysoké ceny, například oproti Američanům, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podotkla ovšem, že by mělo přijít zlevnění. Ohledně výhledů pro rok 2025 uvedla, že „nejistoty nikdy nebyly tak vysoké“. Další ekonomka Ilona Švihlíková varovala, že pokud Evropa nezačne věci na poli energetiky řešit, přestane být výrok „Poslední zhasne“ pouhou metaforou.
Na deformovanou strukturu české ekonomiky upozornila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní je ovlivněná mzdovým dumpingem a dominancí nadnárodních korporací. Podotkla, že bez strukturálních změn bude Česko stále závislé na cenovém diktátu zahraničních firem.
Evropská unie si musí přiznat, že v energetice nehraje s dobrými kartami, a to vlastní vinou. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Na druhé straně USA budou podle ní hrát za prezidentství Donalda Trumpa prim. Ekonomka se rovněž opřela do vlády. „Důchodovou reformou dala perverzní motivaci k mnoha předčasným odchodům do důchodu,“ nechala se slyšet.
Ministerstvo financí podle ekonomky Ilony Švihlíkové nemá reálný přehled o stavu ekonomiky státu a při přípravě rozpočtu jedná chaoticky. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS Švihlíková zároveň upozornila, že například vládní snahy o vyšší zdanění firem zabývajících se solární energetikou se nemusí setkat s kýženým úspěchem. Solární byznys má podle ní v tuzemsku „dlouhé pacičky“.
Jako od pejska a kočičky. Těmito slovy okomentovala návrh státního rozpočtu pro příští rok ekonomka Ilona Švihlíková. Vláda se svou ekonomickou politikou sama zahnala do kouta a nyní si věší oprátku, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.