CNN Prima News Ilona Švihlíková

Ilona Švihlíková

Výpis příspěvků ke štítku „Ilona Švihlíková“

Jurečka mrzačí důchodový systém, míní Hrnčíř. Třicet let se nic nedělo, reagoval Kohajda

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) předvádí mrzačení důchodového systému, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Jurečky se ale zastal člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (za KDU-ČSL), který podotkl, že za posledních 30 let se v reformě penzí neudělalo nic lepšího. Hnutí ANO podle něj zradilo voliče, jelikož nepředložilo protinávrh. Ekonomka Ilona Švihlíková vedle toho kritizovala, že se debata zužuje na zvyšování věku odchodu do důchodu, ale penzijní systém je přitom daleko komplexnější.

Švihlíková: Supermarkety na Západě si nikdy nedovolí to, co české. Dvojí kvalita nezmizela

Problém dvojí kvality potravin v Česku a zahraničí přetrvává, řekla ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Trh s potravinami podle ní narušuje nízká konkurence mezi supermarkety. Často prý zneužívají svou pozici a vůči zemědělcům a potravinářům používají nekalé praktiky, které by si na Západě „nikdo nedovolil“.

Za neplatiče v bytovém domě to mohou odnést všichni. Je to postavené na hlavu, tvrdí nájemníci

Neplatí váš soused v bytovém domě poplatky za energie? Může se stát, že je nakonec budete muset zaplatit vy, jinak vás dodavatelé mohou odpojit. Poslanci vládní koalice teď chtějí tento způsob vymáhání dluhů změnit a bytovým družstvům a společenstvím vlastníků ulevit. Mohla by se stát přednostními věřiteli a ke svým penězům by se tak dostala snáze a rychleji.

Propouštění státních zaměstnanců jen na papíře? Vláda škrtla pouze neobsazená místa

Obří propuštění se nekoná. Vláda sice slíbila, že počet státních zaměstnanců výrazně sníží, jenže zatím to vypadá, že ohlášené propouštění je pouze na papíře. 
Loni ke konci října byl skutečný počet státních zaměstnanců o 23 tisíc nižší, než na kolik měl stát připravené peníze v rozpočtu. Když se tedy letos vláda chlubí, že škrtla platy pro 11 tisíc lidí, výpověď nemusí dostat ani jeden pracovník.

Kdy se z Česka stala montovna Evropy? Ekonomky zhodnotily divoké devadesátky

Ekonomické směřování Česka z 90. let se s námi táhne dodnes, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Hlavní chybou období transformace podle ní bylo, že Česká republika zaujala pozici levného subdodavatele, aby na světových trzích konkurovala cenou. Naopak podle bývalé zástupkyně České republiky při Světové bance Jany Matesové bylo nejpalčivějším problémem nastavení zákonů, které nechránilo v době kuponové privatizace držitele drobných vlastnických podílů.

Další rána pro české firmy? Hrozí jim velký problém, varuje Švihlíková před kroky Německa

Pouštět se do dotační války by nebylo dobré, protože Česko na to nemá rozpočtovou kapacitu, uvedla ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS Helena Horská, ekonomka a poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS). Reagovala na skutečnost, že Německo navrhlo zavést kompenzace pro firmy kvůli drahým energiím. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové jsou drahé energie cílem zelené tranzice, aby se změnila výroba a spotřební zvyklosti.

Česko zaspalo, tvrdí Horská. Oproti Polsku nevíme, co je národní zájem, řekla Švihlíková

Česko v řešení otázky energetiky zaspalo. Musíme si nalít čistého vína a říct si, že se tu 30 let nic nedělo, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka a poradkyně premiére Petra Fialy (ODS) Helena Horská. Podle ní ale nejdou všechny změny udělat během jednoho volebního období. S ekonomkou Ilonou Švihlíkovou se shodla, že by se Česko mohlo inspirovat v Polsku.