reklama

Na hranici chudoby se kvůli cenám energií dostanou desetitisíce lidí, obává se sociolog

Zdražování energií se dotkne desítek domácností, některé nebudou mít ani na pokrytí mimořádných nákladů, upozornil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS sociolog Daniel Prokop. „Vláda proto nyní musí opatrně přemýšlet, čím českým občanům uleví. Buď musíte sáhnout do populárních věcí jako jsou důchody, rodičovská, podpora penzijního pilíře, nebo musíte zvyšovat daně,“ pronesl.

reklama

„Máme 30 procent domácností, které dávají na bydlení včetně energií 30 a více procent svých financí, a tyto domácnosti budou postižené,“ uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka sociolog Daniel Prokop.

Některým lidem se podle něj zvýší energie pádem Bohemia Energy, dalším se zvýší ceny plynu. „Desítky domácností budou velmi postižené a stovky tisíc se přiblíží tomu, že nebudou mít prostředky na nečekané výdaje. Sežerou je energie,“ vysvětlil.

Řešením dlouhodobé energetické krize by podle něj bylo, aby lidem, kteří mají nižší příjmy, zůstávalo víc v kapse. „Myslím, že když nic neuděláme, na hranici existence se ocitnou desítky tisíc. Je ale nesmysl vynulování DPH, to stojí tři miliardy měsíčně a domácnostem, které to potřebují, to přispěje pět set. To je plošné a neefektivní řešení,“ kritizoval vládu.

Prokop se také obává, že nová vláda nesladí příjmy a výdaje. „Buď musíte sáhnout do populárních věcí, jako jsou důchody, rodičovská, zdravotnictví, podpora penzijního pilíře, nebo musíte zvyšovat daně,“ podotkl dále k řešení cenové krize.

Zvyšování daní by se prý mohlo týkat daní z příjmů, nemovitosti, DPH nebo třeba daně z alkoholu. „Nevím, zda na to má vláda energii, ve vládním prohlášení neuvedli vše podle pravdy,“ pustil se dále do politiků.

Konkrétní kroky budoucí vláda oznámí v nejbližších dnech. „Naši experti už na tom pracují. Chceme udělat řešení jak krátkodobé, tak v nějakém dlouhodobějším horizontu,“ hlásal předseda ODS Petr Fiala po volbách. Krátkodobě prostřednictvím příspěvku na bydlení by bylo podle něj možné pomoci těm neohroženějším skupinám a v dalším období by bylo třeba lidi motivovat k instalaci solárních panelů, zateplení domů a vytvoření správného energetického mixu.

Tagy:
energie ceny pořady zdražování sociolog zdražení nová vláda Co na to vaše peněženka

Hlavní zprávy

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama