reklama

Vlastní elektrárna jako řešení vysokých cen energií? Experti souhlasí, ale pozor na úskalí

Ceny elektřiny i plynu letí nahoru. Co s tím? Úsporné žárovky nás před vysokými účty nezachrání. Odborníci ale mají radu: Postavte si vlastní malou elektrárnu –⁠ vodní nebo solární. A pozor, stát na jejich výstavbu dává dotace.

reklama

Domácnost může fungovat, i když není připojená do sítě. Elektřinu si dokáže nejen vyrábět, ale i ukládat a spotřebovat ji později. Příkladem je projekt Českého soběstačného domu. Základem jsou solární panely. Elektřina vyrobená z nich se akumuluje v bateriích uvnitř domu.

„Teď o víkendu budeme s děckama montovat na střechu dalších sedm kilowattů, takže to bude celkem třináct kilowattů,“ vysvětluje Tomáš Vocílka, který má vlastní elektrárnu na svém znojemském domku. Stavěl jej svépomocí roky. Z přebytečné vyrobené energie si ohřívá i vodu, elektřinu ze sítě čerpá jen přes zimu. „Když Alča potřebuje večer vyprat, neřeknu jí: ,Počkej na slunko,’ nejsem magor,“ dodává.

„Akumulace do baterií je dnes nejefektivnější systém. Úspora dokáže udělat až dvě třetiny spotřeby domácnosti,“ potvrzuje obchodní ředitel firmy Solarinvest Daniel Leško.

Zbudování takové malé elektrárny zabere jen několik dnů a stojí kolem půl milionu korun. Velmi výrazně může pomoct dotace. Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Ondřeje Charváta se dotační příspěvek pohybuje zhruba kolem 50 procent ceny.

Výhody a nevýhody vodní elektrárny

Zatímco solární a větrné elektrárny jsou velmi závislé na počasí, malé vodní elektrárny mohou vyrábět energii téměř nonstop. „Pokud se všechno točí, jak má, tak té práce není moc. Samo se to uživí, akorát se z toho nesmí nakupovat auta a blbosti, ale šetřit na opravy,“ říká majitel a provozovatel Malé vodní elektrárny Dobřichovice Martin Havlík, podle kterého jsou případné opravy poměrně nákladné.

Vybudování malé vodní elektrárny spolkne zhruba deset milionů korun, ročně vydělá stovky tisíc až milion. Její stavba ale v Česku zabere dlouhou dobu. „Ten čas je děsivý. Dneska je odhad na roky, i deset let. Administrativní stav je bohužel dost odstrašující, upozorňuje případné zájemce předseda Cechu provozovatelů malých vodních elektráren Vladimír Zachoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama