Na hranici života a smrti: Příběh Siy a Piškota, psů z Rumunska

Narodit se jako pes v některých zemích světa není zrovna ideální. Váš životní příběh může totiž být velmi strastiplný a krátký. Na druhou stranu existují i lidé, kterým váš osud nemusí být lhostejný a pro vaši záchranu by udělali maximum. Zde jsou příběhy dvou pejsků, kteří prostřednictvím organizace Heart for Romanian dogs, z. s., dostali druhou šanci na život.

Piškot a Sia byli ve stejné době nalezeni v rumunském státním útulku doslova chvíli před smrtí. Záchranáři je převezli k veterinárnímu lékaři, který netajil svůj údiv nad snahou bojovat zejména o Piškotovu záchranu, protože ho považoval fakticky již za mrtvého. Zpětně při prostudování zdravotní zprávy z doby Piškotova nálezu se vyjádřil obdobně pro eutanazii i český veterinář, ani jeden z nich nevěřil, že Piškot přežije. Pokud by Piškot byl nalezen byť jen o dva dny později, už by tu s námi dnes nebyl. Sia byla sice v o něco málo lepším zdravotním stavu než Piškot, avšak po psychické stránce se jednalo o naprosto vyděšeného, zlomeného a při snaze o jakoukoliv manipulaci i agresivního psa.

Oba trpěli silnou podvýživou, měli metabolické i jiné potíže. Piškot trpěl silnými kožními a močovými problémy. Veterinář však tvrdě pracoval a po „stabilizaci“ jejich zdravotního stavu putovali oba do soukromého azylu, kde o ně bylo krásně postaráno. Dostávali léky, speciální stravu a učili se lidem znovu věřit. Postupně začali opět připomínat pejsky a ne zubožené trosky. Dnes již má Piškot svůj domov v České republice a je nadmíru spokojený. Siuška stále na svůj milující domov čeká, bohužel i po mnoha měsících v azylu stále nedůvěřuje lidem a práce s ní je velmi náročná. Největší radost Sie udělá naopak dobré jídlo, je totiž veliký žrout. Z fotografií můžete sami na vlastní oči posoudit, jaký boj si oba vybojovali.

Tagy: