reklama

Komentář Michaely Seifertové: „Psí“ život psů v Rumunsku

Jak „žijí“ psi v Rumunsku a co se dá s jejich situací dělat, popsala Michaela Seifertová, spoluzakladatelka organizace Heart for Romanian dogs z. s., která jezdí na místo pomáhat mnohokrát ročně už několik let.

reklama

Češi jsou národem pejskařů, pro většinu z nich je nepředstavitelné vídat na ulicích opuštěné, nemocné a vyhublé psy, jen bezděčně je míjet přejeté podél silnic či existovat v blízkosti přeplněných státních útulků s děsivými podmínkami. V Rumunsku je toto běžná realita –⁠ diferencována svým rozsahem dle jednotlivých regionů.

Před pěti lety jsem měla možnost poprvé do hloubky poznat osudy rumunských pejsků a širší souvislosti celé problematiky. S velkým šokem jsem zjistila, jak moc děsivý je jejich život pouze „pár“ kilometrů od českých hranic. Od té doby nebyl den, kdy bych na „rumuňáčky“ přestala myslet. S kamarádkou Petrou Jarošovou a spoustou dalších úžasných dobrovolníků jsme založili a vybudovali organizaci Heart for Romanian dogs z. s., jejímž cílem je pomoct bezprizorním psům přímo na území Rumunska. Pomáháme prostřednictvím podpory soukromých azylů, které zachraňují psy z ulic a zejména ze zmiňovaných státních útulků. Do Rumunska jezdíme cca každé dva měsíce nebo i častěji. Vozíme na místo krmení, veterinární, čisticí prostředky a finančně hradíme provoz psích azylů, veterinární účty –⁠ a co je pro nás naprosto zásadní –⁠ podporujeme v součinnosti s rumunskými kolegy ve velkém kastrace.

Do Rumunska jezdím pravidelně, při desáté cestě jsem přestala počítat. Sama jsem osobně navštívila největší rumunský státní útulek, kde se nachází cca 4 000 psů, to je jen jeden z mnoha. Brzy mi bylo jasné, že pokud chceme s naší organizací opravdu výrazně pomoci zlepšovat situaci psů na území Rumunska, je nutné přistoupit k problematice v širších souvislostech a z dlouhodobější perspektivy. Přiznávám, že to možná působí na první pohled pro někoho jako boj s větrnými mlýny a je to velmi vyčerpávající každodenní práce pro každého, kdo rumuňáčkům skrze náš spolek pomáhá.

Zachráníte jednoho pejska, objeví se další, naše azyly nejsou nafukovací, žijete s vědomím, že nikdy nezachráníte všechny a náklady na pomoc jsou horentní. Zároveň však lze prostřednictvím péče v azylech zachraňovat desítky a stovky zvířat, které by tu dnes bez zahraniční pomoci již nebyly a každý zachráněný život nelze ničím lepším vyvážit. Díky stovkám provedených kastrací, které jsou jediným možným řešením, můžeme společně zachránit a změnit do budoucna tisíce psích životů.

Je nutné vzít na vědomí, že na základě propočtů dospěly zahraniční organizace k těmto výsledkům: Jedna nevykastrovaná fena a její potomci mohou během svého celkem sedmiletého reprodukčního životního cyklu zplodit a přivést na svět až 67 000 štěňat. Samozřejmě velká část z nich zemře ještě v psím „dětství“ na hlad, zimu, nemoci, pod koly aut, útokem jiného psa nebo dokonce lidí. Ale pokud bych vám jako čtenáři tohoto článku nyní položila otázku: „Jakou formu pomoci rumunským psům považujte za zásadní?“ Vaše odpověď ve prospěch absolutního významu kastrací se dá snadno předvídat. Tato určitá osvěta se dle mého názoru rumunským záchranářům prostřednictvím vlastní činnosti a provozováním soukromých azylů v poslední době čim dál více daří.

Sama jsem si adoptovala rumunského pejska. Moje Fló pochází z rumunského státního útulku, kde panují otřesné podmínky. Když jsem tehdy procházela kolem jejího kotce, zadívala se mi přímo do očí a přitiskla se na mříž. Jakmile jsem ji přišla pohladit, položila mi odevzdaně hlavu do rukou, začaly jí slzet oči a já jsem se v ten moment poprvé v Rumunsku rozbrečela, byť jsem již po těch letech měla být na takové situace zvyklá. Fló byla posléze odvezena rumunskými záchranáři do soukromého azylu, kde se o ni do odjezdu do ČR hezky starali. Flórinka je úžasný pejsek, je moc vděčná, přátelská, miluje děti, holuby a hlavně jídlo. Je to to nejžravější stvoření, co jsem kdy poznala. Zbožňuje procházky i vyvalování v peřinách. Podle některých zdravotních problémů a vytahaného bříška po spoustě štěňátek je zřejmé, že neměla lehký život. Na druhou stranu nikdy nepřestala mít ráda lidi ani jim věřit.

Než jsem začala pomáhat psům, vystudovala jsem historii a byť to bude znít asi poněkud pateticky, vidím v ní značné paralely ve smyslu, proč pomáhat zrovna rumuňáčkům. Dříve byly často aktivity organizací bojujících za práva žen nebo černochů považovány za zbytečné, protože představy a zvyky lidí měly být tak silně zakořeněné a dlouhotrvající, že bylo nepravděpodobné, že by s nimi někdo „radikálně pohnul“. Podívejte však dnes... Úplně stejně věřím, že jakkoliv se zdá být situace v Rumunsku katastrofální a taktéž „zakořeněná“, má smysl to nevzdávat a dál přímo tam pomáhat pejskům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?
Zahraničí

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama