reklama

Na Liberecku ukončuje dodávky plynu další firma. Místní zaplatí o polovinu více

Problémy s dodavateli energií a plynu řeší i další lidé, kteří mají smlouvy s velkými firmami. Obyvatelé Hejnic na Liberecku teď za teplo zaplatí až o polovinu víc než dosud. Firma Lumius totiž poslala tamní teplárně dopis, že ukončuje dodávky. Teplárna musela během dvou dnů najít dodavatele nového, cena je ale několikanásobně vyšší.

reklama

Z teplárny jde do centrálního vytápění teplo zhruba tisícovce lidí v Hejnicích. Roční účet průměrné domácnosti je podle starosty Jaroslava Demčáka okolo 20 tisíc korun. Teď si ale výrazně připlatí. „Navýšení bude zhruba padesátiprocentní, to znamená, že se bavíme o deseti až dvanácti tisících navíc,“ vysvětlil Demčák.

A důvod tak razantního zdražení? Teplárna má nového dodavatele plynu za cenu výrazně vyšší. Shánět ho musela narychlo. Ten původní, firma Lumius, poslal 4. října dopis, že od 7.října ráno zavírá kohouty. „Současná situace na trhu s elektřinou a zemním plynem, přiměla společnost k nezvratným krokům omezení, respektive ukončení dodávek zemního plynu,“ sdělila firma Lumius.

Zvýšení záloh

„Prvopočátek problému je stejný jako v případě Bohemia Energy a jiných dodavatelů – uzavření smluv s konečnými odběrateli, aniž by byly kryty dostatečným nákupem,“ má jasno energetický analytik Jiří Gavor.

Postup firmy Lumius prošetřuje Energetický regulační úřad. Společnost Lumius CNN Prima NEWS potvrdila, že dopis s avizovaným ukončením dodávek plynu skutečně rozeslala. Neznamená to ale, že hejnické teplárně vypověděla smlouvu. Jak se celá situace vyvine, není jasné.

Podle starosty je ale nepravděpodobné, že by se lidé zdražení tepla vyhnuli. Starosta už vyzval všechny obyvatele v nájemních bytech, aby si výrazně zvýšili zálohy na teplo minimálně o padesát procent tak, aby se v příštím roce nepotýkali s mnohatisícovými nedoplatky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama