Vandal na Liberecku rozkopal včelí úly. Nemá žádné svědomí, zlobí se na něj majitel

Nepochopitelné vandalství vyšetřují policisté na Liberecku. Někdo tam vlezl na zahradu rodinného domu a rozšlapal dva včelí úly. Začínající včelař přišel minimálně o jedno včelstvo.

Na pohled, jaký se mu naskytl po návratu z práce, jen tak nezapomene. Převrácené, rozšlapané úly, spousta mrtvých včel, tři roky trpělivé práce k ničemu. Majitel úlů Martin Pavlík z Mníšku se domnívá, že vandal musel být sám včelař, protože prý dobře věděl, co dělá.

„Začínal jsem od jednoho plodu, postupně jsme to s kamarádem rozšiřovali,“ ukazuje na tři úly v rohu zahrady, které už znovu sestavil. Snaží se zachránit, co se dá.

„Děti mi pomáhaly, sbírali jsme mrtvé včelky, plakali jsme u toho všichni. Doteď to nemůžu pochopit. Proč se ten člověk nevybije třeba radši na autě nebo na baráku, ale ty včely přece za nic nemůžou, to jsou jenom zvířata, to je, jako kdyby vám někdo zabil psa,“ kroutí smutně hlavou a v ruce drží prošlápnutý rámeček s plástvemi.

„Tady vidíte jasně, že tam je stopa, že po tom někdo dupal, vzteky,“ dodává. Podle policistů se vandal na zahradu dostal tak, že přelezl branku. „Na plotě našli nějaké otisky prstů a byla tu i stopa v hlíně, velikost boty zhruba 42 nebo 43,“ říká včelař.

Porušování domovní svobody

Policisté zatím věc vyšetřují jako porušování domovní svobody, protože vandal neměl na zahradě co dělat. „Pokud ale nějaké včelstvo uhyne, rozšíříme to o poškození cizí věci,“ upřesnila Ivana Baláková, mluvčí PČR Libereckého kraje.

A to je velmi pravděpodobné, podle Martina Pavlíka minimálně jedno včelstvo nepřežije, protože přišlo o matku. Podle majitele úlů musel být pachatel sám včelař, dobře prý věděl, které úly shodit a zničit.

„Ten krajní má zavřené česno, ten otvor, kudy včely létají dovnitř a ven. Takže on poznal, že tenhle je prázdný, a shodil ty zbylé dva, kde včely byly. Je to nepochopitelné. Ten člověk asi nemá žádné svědomí, když to dokáže udělat,“ tvrdí Martin Pavlík.

Včelař, který se pořád považuje za začátečníka, to ale vzdát nechce. „Nechci skončit, chci to obnovit –⁠ ty včely –⁠ a chci pokračovat dál,“ říká odhodlaně.

Tagy: