Raiffeisenbank začala v Česku sledovat uhlíkové stopy klientů. Reakce lidí jsou rozporuplné
včelařství
Výpis příspěvků ke štítku „včelařství“
Sršeň asijská by se brzy mohla vrátit do Česka, varují včelaři. Na predátora chystají pasti
Sršeň asijská by se mohla podle názoru odborníků znovu objevit na českém území v létě. Invazivní druh, který decimuje včelstva, již byl zaznamenán v Rakousku. S včasným odhalením nebezpečného predátora pomáhají moderní technologie a speciální pasti.
Nebezpečné sršně asijské se znovu ukázaly v Česku. Objevily se při vykládce kamionu z Francie
Do České republiky se opět dostaly invazní sršně asijské. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Evropská unie cizokrajný druh, který napadá a zabíjí včely, považuje za riziko pro biodiverzitu, připomněl slovenský Nový Čas. Hmyz se v Česku poprvé objevil v říjnu minulého roku.
Obávaná sršeň asijská již útočí v Česku. Za hodinu umí zlikvidovat celé včelstvo, říká expertka
Do Česka dorazila sršeň asijská. Ochránci přírody v pátek narazili v Plzni na několik exemplářů dravého druhu hmyzu. Radost z toho nemají. Pro lidi by sice neměl být větší hrozbou než sršeň obecná, velkým rizikem je ale pro včely. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové je jedna sršeň asijská schopna za den zlikvidovat až 50 včel.
Čeští včelaři bijí na poplach. Agresivní sršeň je u hranic, plení úly a zuřivě útočí i na lidi
Sršeň asijská je považována za velkou hrozbu pro evropské včelařství. Po zprávách o jejím výskytu v Maďarsku se na její přílet začali připravovat i čeští včelaři. Jak uvedla předsedkyně jejich svazu Jarmila Machová pro CNN Prima NEWS, dříve nebo později tento agresivní hmyz dorazí i do tuzemska. Oslovení malí včelaři mají o své chovy obavy, sršeň asijská je totiž schopná vyhubit celá včelstva a v Evropě nemá přirozené nepřátele. „Mohu zúžit česno, ideálně mít silná včelstva, ale co jinak mohu dělat?“ ptal se jeden ze včelařů. Na přílet agresivních sršní se začínají připravovat i hasiči. Není totiž nebezpečná jen pro včely, ale i pro lidi.
Zemědělci způsobili včelí armagedon. Miliony opylovačů už z úlu nevyletí, mohou za to pesticidy
Chorvatští včelaři se při hranicích s Maďarskem potýkají s masivním úhynem. Někteří z nich přišli o veškeré své úly. Z tragédie, která otřese místním ekosystémem, viní zemědělce z okolních polí. Ti měli svou úrodu řepky nezodpovědně postříkat pesticidy v rozporu se správnými zásadami. Incident prošetřuje inspekce.
Med brzy vyjde i na 300 korun, varují včelaři. Nekula za to tepe řetězce, ty se brání
Kilo medu za 300 korun? Podle včelařů i ekonomů to už brzy bude realita. Na vině je drahý cukr, kterým se včely dokrmují, aby přežily zimu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) za to tepe obchodní řetězce, ty se ale brání.
Medu jsme stočili víc než jindy, hlásí včelaři. Po vydařené sezoně zdraží jen někteří
Včelaři hlásí mimořádně povedenou sezónu. Letos se jim podařilo vytočit více medu než v minulých letech. Navíc je podle nich díky dobrému počasí a dostatku nektaru velmi kvalitní. Ceny se včelaři zatím snaží držet víceméně na loňské úrovni, zdražili maximálně o 10 procent.
Včely jsou po zimě v dobré kondici, cena medu přesto poroste. Bude chybět dovoz z Ukrajiny
Máme za sebou první jarní týden a včelaři hlásí, že se po zimním spánku probouzejí včely. Například na Slovácku prý přivítaly jaro v dobré kondici, proto se dá očekávat, že by letošní sezóna mohla být pro naše včelaře zdařilá. Přesto ale u nás nejspíš bude méně medu než v předchozích letech. Bude totiž chybět dovoz z Ukrajiny.
Vandal na Liberecku rozkopal včelí úly. Nemá žádné svědomí, zlobí se na něj majitel
Nepochopitelné vandalství vyšetřují policisté na Liberecku. Někdo tam vlezl na zahradu rodinného domu a rozšlapal dva včelí úly. Začínající včelař přišel minimálně o jedno včelstvo.
Med citelně zdražuje a bude hůř. Jak poznat pravý od pančovaného a na co dávat pozor?
Cena kilogramu medu se na pultech českých obchodů v dubnu meziměsíčně zvýšila o osm procent. Podle Českého statistického úřadu se prodával v průměru za 164 korun, přičemž v březnu to bylo o 12 korun méně. Podle včelařů se však letos očekává mimořádně nízká úroda, což ceny této oblíbené potraviny bude i nadále tlačit vzhůru.
Bídná sezóna, obávají se včelaři. Medu má být o 50 % méně a zdraží
Včelaři kvůli chladnému jaru očekávají slabou medovou sezónu. Z důvodu špatného počasí se totiž v květech tvoří nedostatek nektaru, který včely na výrobu medu potřebují – mohlo by ho tak být až o 50 % méně než loni, odhadují experti. Stoupne i jeho cena.
Včela medonosná se stala hospodářským zvířetem. Jak vypadá její chov?
Čas, peníze, fyzička a nějaké ty vědomosti – tak by měl vypadat balíček základní výbavy každého, kdo se chce stát včelařem. O tom, co včelaření všechno obnáší, mluví v rozhovoru Dana Belušová z Naučného střediska ekologické výchovy Kladno-Čabárna.