reklama

Myslivci bijí na poplach. Ohnisko afrického moru prasat se přibližuje k českým hranicím

Veterináři a myslivci bijí na poplach – ohnisko afrického moru prasat se opět přiblížilo k českým hranicím. Na sever od Česka v Německu se vyskytuje už několik let a do této chvíle se nakažená zvířata držela za oplocenou dálnicí A4, která spojuje německé Drážďany s polskou Vratislaví. Tahle bariéra ale nyní padla.

reklama

„Nové ohnisko se objevilo u německého Zhořelce už na Česku bližší straně dálnice a koridor k nám je v podstatě volný,“ uvedl Roman Šebesta, ředitel krajské veterinární správy v Liberci. Na situaci už reagovalo i ministerstvo zemědělství. „Na 4. října jsme svolali nákazovou komisi, v níž zasedají experti z různých oborů – a ti přijmou opatření,“ sdělil štábu CNN Prima NEWS ministr zemědělství Miroslav Toman.

Africký mor prasat se na člověka nepřenáší. Představuje ale velké riziko pro domácí i komerční chovy prasat. Je pravděpodobné, že v případě zavlečení nákazy do Česka budou podél severních hranic zavedena podobná opatření jako před čtyřmi lety na Zlínsku. Ve vymezené oblasti se nebude smět vůbec lovit, aby divočáky nic neplašilo a neměli důvod přesouvat se jinam.

Čekalo by se přitom, než v dané lokaci populace černé zvěře vlivem nemoci vyhyne. Za hranicí takové oblasti by se naopak lovilo intenzivně. „Pouze důsledný odlov a snížení stavu prasat v honitbách v České republice může zamezit rozšiřování této nemoci,“ tvrdí Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

Situaci komplikuje covid

Už nyní stát vyplácí myslivcům ve vybraných honitbách podél hranice za každé mrtvé prase dva tisíce korun jako zástřelné. Podle myslivců je ale komplikované lovit zvěř ve velkém tak, aby se přemnožená populace černé zvěře efektivně redukovala. „Lesy jsou i díky covidu plné lidí od rána do večera. Prasata tak z úkrytů vylézají prakticky jen v noci,“ upozorňuje předseda myslivecké jednoty.

Myslivci ale mají svá zaměstnání a nemohou si dovolit každou noc nespat. Efektivní noční lov navíc vyžaduje speciální vybavení, především přístroje pro noční vidění, které všichni nemají. V pásmu podél hranic se navíc počty ulovených divočáků navzdory odměnám snižují.

„Situaci komplikují vlci, kteří se tu usadili. Černá zvěř se drží ve větších tlupách a častěji se pohybuje z místa na místo. Obvykle se zdrží v jedné lokalitě dva tři dny a zase jdou dál,“ přiblížil hospodář jedné z příhraničních honiteb ve Frýdlantském výběžku Radim Seifert.

To, že jsou prasata neustále v pohybu, podle něj zvyšuje pravděpodobnost zavlečení nákazy dál na území republiky. Uzavření oblasti si příliš představit nedokáže. „My jsme ve výběžku ze tří stran obklopení Polskem a zvěř hranice nezná. Navíc v Polsku kousek od nás pěstují ve velkém kukuřici, která divočáky hodně láká. Nevěřím tomu, že by jim něco zabránilo migrovat,“ krčí rameny zkušený myslivec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama