CNN Prima News včela

včela

Výpis příspěvků ke štítku „včela“

Obávaná sršeň asijská již útočí v Česku. Za hodinu umí zlikvidovat celé včelstvo, říká expertka

Do Česka dorazila sršeň asijská. Ochránci přírody v pátek narazili v Plzni na několik exemplářů dravého druhu hmyzu. Radost z toho nemají. Pro lidi by sice neměl být větší hrozbou než sršeň obecná, velkým rizikem je ale pro včely. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové je jedna sršeň asijská schopna za den zlikvidovat až 50 včel.

Čeští včelaři bijí na poplach. Agresivní sršeň je u hranic, plení úly a zuřivě útočí i na lidi

Sršeň asijská je považována za velkou hrozbu pro evropské včelařství. Po zprávách o jejím výskytu v Maďarsku se na její přílet začali připravovat i čeští včelaři. Jak uvedla předsedkyně jejich svazu Jarmila Machová pro CNN Prima NEWS, dříve nebo později tento agresivní hmyz dorazí i do tuzemska. Oslovení malí včelaři mají o své chovy obavy, sršeň asijská je totiž schopná vyhubit celá včelstva a v Evropě nemá přirozené nepřátele. „Mohu zúžit česno, ideálně mít silná včelstva, ale co jinak mohu dělat?“ ptal se jeden ze včelařů. Na přílet agresivních sršní se začínají připravovat i hasiči. Není totiž nebezpečná jen pro včely, ale i pro lidi.

Tragické završení pohřbu: Na truchlící zaútočil rozzuřený roj včel, jeden muž zemřel

Nečekanou tragédií skončil pohřební průvod, který v sobotu 12. srpna procházel indickou vesnicí Kherwa. Na skupinu nic netušících truchlících náhle zaútočil rozzuřený roj včel. Ačkoliv se desítky lidí snažily před hmyzem uprchnout, včely je pronásledovaly. Smrtelně pobodaly jednoho muže, další čtyři lidé skončili v kritickém stavu v nemocnici.

Kvíz: Otestujte své znalosti o včelách a objevte krásu a sílu přírody v jedinečných výrobcích od APIVITA!

Vítejte ve včelím království! Tento kvíz vás zavede do fascinujícího světa včel a jejich úžasných přírodních darů. Objevte spolu s námi, jak APIVITA, přírodní kosmetická značka se závazkem k udržitelnosti a péči o přírodu, využívá výhod včelích produktů ve svých inovativních výrobcích. Během tohoto kvízu budete mít příležitost prozkoumat všechny aspekty včel, i jejich přínos pro kosmetiku.

Když miska s vodou zachraňuje životy

Aktualizováno

Teploty už připomínají léto! Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata, a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody už proto před několika lety rozjeli akci Miska vody.

Hmyz v žaludku a 20 tisíc žihadel. Muž vydráždil včely zabijáky a skončil v kómatu

Hrozivý zážitek se šťastným koncem si prožil 20letý Austin Bellamy z amerického Ohia. Muž pracoval na zahradě svého kamaráda a ořezával na žebříku větve citrónovníku. Jenže při tom omylem poničil včelí úl, ve kterém sídlily agresivní afrikanizovaná včely (též známé jako včely zabijáci). Hejno hmyzu se na nešťastníka okamžitě vrhlo, Bellamy jen se štěstím přežil.