Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

„Na obzoru, přesněji za obzorem, je katastrofa. Všechno se vyvíjí ke státnímu bankrotu. Je to tak. Vláda dělá všechno pro to, aby to přišlo rychle,“ komentoval Tlustý vládní návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem ve výši 295 miliard korun.

Se slovy o bankrotu však Pikora nesouhlasil: „Už v roce 2011 Miroslav Kalousek (tehdejší ministr financí, pozn. red.) neustále mluvil o tom, že jdeme řeckou cestou a proto je potřeba zvyšovat daně. Nakonec řecký scénář nenastal. Dneska máme dluh okolo 44 procent HDP. Řecko mělo po mnoho let přes 100 procent. Jdeme zatím sice řeckou cestou, ale že bychom bankrot měli mít za rohem, to si nemyslím. Naše veřejné finance na tom jsou oproti Řecku stále dobře a máme dobrý rating. Bankrotu se aktuálně nebojím,“ poznamenal ekonom ve vysílání CNN Prima NEWS.

Celý rozhovor s Vlastimilem Tlustým a Vladimírem Pikorou najdete v úvodním videu.

Tagy: