Asi každé dítě se na Štědrý den snažilo alespoň koutkem oka zahlédnout Ježíška, jak jim pod stromečkem naděluje dárky. I když víme, že ve skutečnosti je to trochu jinak, postava Ježíška se stala součástí každého z nás a má své kouzlo.
Kde se vzal Ježíšek?
Když se Ježíš Kristus narodil v Betlémě, byl v jesličkách jako malé dítě obdarován. To vedlo ke vzniku Ježíška, který též rozdává dárky a lásku svému okolí. Dary se podmíněnou součástí Vánoc ve větší míře staly až v 19. století. O tomto zvyku ale máme záznamy již z dob středověku.
Jak Ježíšek ví, co má přinést?
Většina českých dětí napíše nebo nakreslí Ježíškovi dopis. Ten může dát do „speciální“ poštovní schránky, ale také stačí, když ho dá za okno. Ježíšek si ho vždycky vyzvedne. Pak už se musí jenom čekat, co se všechno z dopisu objeví pod stromečkem.
Kdo nosí dárky ve světě?
Česko není jedinou zemí, kde nosí dárky Ježíšek. Mezi další země můžeme zařadit například Slovensko, Rakousko a jižní část Německa.
Protože by Ježíšek celý svět obdarovat nestihl, není na rozdávání dárků sám. Například ve Spojených Státech a Kanadě má obdarovávání na starosti Santa Claus, v Rusku Děda Mráz a v Polsku svatý Mikuláš. Ve Finsku nosí dárky Joulupukki, ve Švédsku Jultomten a v Norsku Julenissen.
Pražské Jezulátko
Za nejznámější sošku malého Ježíška můžeme považovat Pražské Jezulátko, která pochází ze Španělska a vznikla v 16. století. Podle jedné z legend se Ježíšek ukázal mnichovi, který podle jeho podoby sošku zhotovil.
Sošku do Čech přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která se v roce 1556 provdala za Vratislava z Pernštejna. Jezulátko se pak stalo svatebním darem pro její dceru Polyxenu z Lobkovic. Ta ji posléze v roce 1628 věnovala klášteru u kostela Panny Marie Vítězné, kde můžeme Pražské Jezulátko obdivovat dodnes.
Ježíšek v ohrožení