Na pandemii jsme se připravili daleko lépe než stát, tvrdí majitel soukromých nemocnic

Prý se jeho zdravotnická zařízení připravila na koronavirovou pandemii daleko lépe než ta státní. Hostem úterního pořadu Interview na CNN Prima NEWS byl majitel holdingu Akeso Sotirios Zavalianis, který vlastní například Onkologické a radiologické centrum Multiscan v Pardubicích, Nemocnici v Hořovicích a Rehabilitační nemocnici v Berouně.

S nákupem ochranných pomůcek už soukromá zdravotnická zařízení údajně začala již začátkem letošního roku. „Byli jsme daleko lépe připraveni než krajská a státní zařízení. S předzásobením jsme začali hned, jak se koronavirus ve světě objevil. Nakupovali jsme zejména z Turecka a Brazílie, kde měli dostatek pomůcek a pandemie tam vypukla až později,“ vysvětlil Zavalianis.

V současnosti mají prý nemocnice vlastněné Zavalianisem zásoby ochranných pomůcek minimálně na měsíc, ale očekávají ještě zásilku více než milionu roušek a dalšího materiálu.

Centrum pro pacienty s COVID-19

Jedním z jeho současných plánů je vybudovat v Hořovicích speciální centrum pro lidi s onemocněním COVID-19. „V dnešním světě nikdo neví, kdy koronavirus skončí. Ukázalo se, že kraj ani stát nejsou na takovou mimořádnou situaci připraveny. Neděláme specializované zařízení pro pacienty s koronavirem, ale normálně fungující nemocnici, která bude kapacitně i technologicky připravena na případnou mimořádnou událost,“ prozradil moderátorce Lucii Hrdličkové původem řecký podnikatel.

Stát se chystá podobná zařízení pro pacienty s koronavirem v budoucnosti více finančně podporovat. Zavalianis na tuto pomoc ale nespoléhá. „My jsme soukromý subjekt, za posledních 12 let jsme nedostali od státu ani Evropské unie ani korunu. Navíc vždy, když vyjde něco nového, najde se jedno kritérium, které my nesplňujeme,“ podotkl Zavalianis.

Lůžka, divadlo, bazén a park

Podnikatel má v plánu také vystavět ve středočeském Berouně nové psychiatrické oddělení. Zavalianis se chce prý věnovat i léčení nejen lidského těla, ale také ducha. Obavy o to, zda naplní všech plánovaných 220 lůžek, nemá. „Nechceme hospitalizovat každého, kdo projede kolem Berouna. Chceme se starat o lidi, kterým nepomůže ambulantní léčba. Budeme nabízet nadstandardní kvalitu, pro porovnání se bude jednat o takový 5,5hvězdičkový hotel,“ nastínil své plány podnikatel.

Součástí areálu o rozloze 28 tisíc metrů čtverečních má být kromě pokojů také divadlo pro 250 osob, plavecký bazén a park. Podle Zavalianise nebude zatím potřeba získávat nějaké větší příspěvky od samotných pacientů. „Obecně česká společnost disponuje velkými prostředky, ale máme rezervy v tom, jak je vynaložit efektivně. A až nám prostředky dojdou, můžeme sahat na jiný způsob financování, třeba spoluúčast lidí,“ dodal investor.

Tagy: