Ruský prezident oznámil, že ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti COVID-19
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace schválilo světově první vakcínu proti novému koronaviru. Prezident dodal, že jeho dcera již byla očkována, informoval web ruské státní televize Russia Today.
Vakcína proti onemocnění COVID-19, kterou vyvinul moskevský Gamaleya Institut zabývající se epidemiologií a mikrobiologií, dostala v úterý zelenou od ministerstva zdravotnictví. Vladimir Putin uvedl, že doufá, že Rusko v brzké době začne s masovou výrobou vakcíny proti COVID-19.
Vladimir Putin na úterním vládním setkání informoval, že vakcína se během testů ukázala jako účinná a nabízí dlouhotrvající imunitu vůči koronaviru. Zdůraznil rovněž, že prošla nezbytnými testy. „Chtěl bych zopakovat, že prošla všemi nezbytnými testy. Nejdůležitější věcí je zajištění plné bezpečnosti užívání vakcíny a její účinnosti.“
Putin k očkování dcery: Zúčastnila se experimentu
Lék zmírňující průběh COVID-19 je tu 50 let, tvrdí vakcinolog Beran
Vakcinolog Jiří Beran na základě vlastních zkušeností i dřívějších studií tvrdí, že lék isoprinosin dokáže zmírnit klinický průběhu onemocnění COVID-19. V Česku je lék předepisován především na různé virové infekce. Podle Berana je dobré mít z viru respekt, ale ne se výrazněji omezovat – děti by měly jít do škol a opatření by neměla být nijak drastická. Připomněl, že smrtnost COVID-19 u nás klesla z 3,5 na 1 až 0,75 procenta.
Ruský prezident dále oznámil, že vakcínou nechal naočkovat jednu ze svých dcer. „Zúčastnila se toho experimentu. Po prvním očkování měla teplotu 38 stupňů, příští den už měla 37. To bylo vše,“ vysvětlil Putin. „Cítí se dobře a má vysoký počet protilátek,“ dodal Putin podle agentury AP, aniž by specifikoval, která z jeho dvou dcer byla očkována.
Tamní úřady se nechaly slyšet, že jako první budou v zemi očkováni zdravotníci, učitelé a další rizikové skupiny.
Rusko je vůbec první zemí na světě, která koronavirovou vakcínu zaregistrovala. Podle AP nicméně mnoho tamních i zahraničních vědců zůstává skeptických. Zpochybňují totiž rozhodnutí o registraci vakcíny před třetí fází testů, které běžně trvají měsíce a zahrnují tisíce testovaných osob.