reklama

Na Slovensku očkujeme 30 tisíc lidí denně, ale bohužel covidem, smutní Matovič

Na Slovensku se naočkuje až 30 tisíc lidí denně. Ne však vakcínou, ale covidem. Ve speciálním vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl slovenský ministr financí Igor Matovič. Expremiér zároveň hájil zavezení ruské vakcíny Sputnik V na Slovensko, což jej však nakonec stálo křeslo předsedy vlády.

reklama

„Na Slovensku kvalitně naočkujeme cca 30 tisíc lidí denně. Bohužel ne vakcínou, ale přímo covidem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Matovič. Popsal tak zhoršující se situaci u našich východních sousedů, kde rostou počty nakažených a nemocnice hlásí, že jsou přeplněné covidovými pacienty, kteří jsou většinou neočkovaní.

Matovič dodal, že jde o svobodné rozhodnutí těchto lidí, kteří přitom měli možnost se dát naočkovat. Sám Matovič začátkem března zařídil od Ruska koupi v Evropě dodnes neschválené vakcíny Sputnik V.

To však vyvolalo bouři uvnitř koalice, která vyvrcholila tím, že tehdejší premiér musel odstoupit. „Zneužili to dokonce dva koaliční partneři, aby vyvolali vládní krizi a dosáhli mého odchodu z pozice předsedy vlády. Ale bojoval jsem za zdraví a životy,“ řekl Matovič.

Podle něj byla na Slovensku od začátku této kauzy silná propaganda proti Sputniku. „Progresivně orientovaní novináři, ale i politici, kteří to cítili příliš geopoliticky, začali bojovat proti Sputniku,“ zmínil expremiér. Dodal, že v dané chvíli bylo správné sáhnout i po neregistrované vakcíně. „Nakonec jsem jí i sám očkovaný a podle statistik to vychází jako vakcína, která má nejméně závažných vedlejších účinků,“ pokračoval Matovič s tím, že by i dnes ohledně akvizice Sputniku jednal stejně.

Matovič: Fico si potřebuje zachránit vlastní p*del

Bývalý slovenský premiér poukázal také na to, že ohledně pandemie často bojuje také s nynější opozicí. Především pak s nestorem tamní politiky a svým předchůdcem na postu předsedy vlády Robertem Ficem.

„Máme mimořádně zákeřnou opozici, která je de facto mafie a vládla nám 12 let. Teď dělá vše pro to, aby zneužila situaci pandemie, aby se jí jakýmkoliv způsobem podařilo rozbít koalici,“ zdůraznil Matovič.

Opoziční strany, kde je kromě Ficova Směru-SD také Hlas-SD dalšího expremiéra Petera Pellegriniho či krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko, podle Matoviče chtějí vyvolat předčasné volby. „Já osobně udělám všechno pro to, aby nebyly předčasné volby,“ dodal Matovič ve vysílání CNN Prima NEWS.

Po nástupu jeho kabinetu a v pokračující vládě Eduarda Hegera začaly velké čistky u slovenské policie či justice, které byly dlouhodobě kritizované, že jsou silně zkorumpované. „Čistíme chlév. Slovensko bylo mafiánský chlév, když tady mafián Robert Fico a Peter Pellegrini vládli,“ dodal Matovič s tím, že jeho předchůdci dovolili, aby se „prodávaly rozsudky“. „Fico si potřebuje zachránit vlastní p*del a udělá pro to všechno,“ nebral si servítky Matovič ohledně Fica, který podle něj mnoha lidem „zblbnul hlavy“.

Babiš je na hony vzdálený Ficovi, říká expremiér

Matovič hovořil také o českých tématech. Například o současné mediální kampani, která znázorňuje neočkované lidi v nemocnicích a je označována za drsnou. Bude prý sledovat, jak se Čechům „podaří vystrašit lidi“. „Osobně si myslím, že lidi nejvíce vystraší ta realita, když zjistí, že jim opravdu někdo blízký, kdo tvrdil, že je imunní proti covidu, jí vitamíny a sportuje, najednou covid chytne a je v kritickém stavu,“ řekl v pořadu K věci nynější ministr financí Slovenska a stále předseda nejsilnějšího hnutí OLaNO.

Budoucí české vládě pod vedením designovnaného premiéra Petra Fialy (ODS) podle svých slov drží palce. „Vždycky je třeba držet palce vítězům, aby tu těžkou situaci zvládli. I když si upřímně myslím, že kdyby nebyl covid, tak by to měli proti Andreji Babišovi velmi těžké,“ sdělil CNN Prima NEWS slovenský expremiér.

Babiš podle něj není podobný Ficovi. „Neregistruji od vás zprávy, že by Babiš vydal policejní sbor nebo prokuraturu a soudy nějaké konkrétní mafii proto, aby sledoval opozici či aby rozkrádali veřejné zdroje,“ řekl Matovič v pořadu K věci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama