Slovensko zpřísňuje svá covidová opatření. Schválilo totiž novou verzi covid automatu, podle kterého se tamní okresy řídí. Místopředseda vlády a ministr hospodářství Richard Sulík zmínil, že bude přísnější nejen pro neočkované, ale i pro vakcinované a ty, kteří onemocnění COVID-19 prodělali. Hlasování kabinetu nebylo jednomyslné.
Slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera ve čtvrtek odpoledne rozhodla o zpřísnění karanténních omezení hlavně pro neočkované obyvatele, kteří neprodělali COVID-19. Tato skupina lidí nebude moci navštěvovat například nákupní centra.
Na druhou stranu se ovšem opatření dotknou i očkovaných a lidí, kteří mají protilátky po prodělání nemoci. Nový balík totiž například snižuje maximální počet lidí na hromadných akcích. Vyplývá to z dnešního oznámení premiéra Eduarda Hegera.
„Děláme to kvůli stabilizaci kritické situace v nemocnicích. Počet hospitalizovaných se blíží k 3000 a 80 procent z nich nejsou očkovaní. Lékaři se musejí rozhodovat, komu pomoci a komu ne. Dnes už je riziko, že nebude možné poskytnout zdravotní péči nejen pro covidové pacienty, ale problém je, že ohroženi jsou i naočkovaní pacienti, plánované operace se odkládají,“ řekl Heger novinářům.
Do nákupních center, prodejen a provozoven služeb, které nabízejí věci základní potřeby, se nově dostanou jen ti, kdo jsou očkovaní nebo prodělali covid-19. V regionech s nejhorší epidemickou situací se hromadných akcí bude moci zúčastnit nanejvýš 50 lidí s dokončeným očkováním nebo po prodělání covidu-19, v současnosti je tento limit dvojnásobný. Od příštího týdne budou v nejvyšším stupni epidemického rizika již přes dvě třetiny slovenských okresů.
Zpřísnění opatření kabinet schválil v reakci na zhoršující se epidemickou situaci v zemi a přetížené nemocnice v souvislosti s náporem pacientů s COVID-19. Podle Hegera by přísnější opatření mohla platit tři týdny.
Koaliční strana se zdržela hlasování
Nová slovenská opatření neprošla vládou jednomyslně. Straně Svoboda a Solidarita totiž vadilo, že se dotknou i očkovaných. „Proto jsme se my za SaS zdrželi hlasování, protože nesouhlasíme, a to ani v této době, se zhoršováním situace pro očkované,“ řekl médiím Sulík, šéf strany, který je zároveň slovenským vicepremiérem.
Jeho stranická kolegyně Jana Bittó Cigániková po jednání vlády uvedla, že na stole byl dokonce úplný lockdown, tedy i pro očkované. S tím SaS nesouhlasila a navrhovala pouze lockdown pro neočkované, s výjimkou chození do práce či školy. Ministr školství Branislav Gröhling (SaS), si po jednání posteskl, že doufal ve větší výhody pro očkované. „Pro mě bylo důležité, že se nijak neovlivňuje chod škol,“ dodal šéf resortu.
Situace v nemocnicích je na hraně
Epidemická situace na Slovensku se postupně horší, podobně jako v Česku. Za středu přibylo 7 616 případů nákazy, což je dosud druhý nejvyšší zaznamenaný počet. Rekord padl o den dříve, kdy bylo odhaleno 8 342 pozitivních. To vše se zhruba polovičním počtem obyvatel. Na Slovensku se navíc méně testuje. Na onemocnění COVID-19 zemřelo ve středu 38 lidí, celkem země zaznamenala už 13 725 úmrtí.
Velmi vážná je situace v nemocnicích. Aktuálně je v nich více než 2 900 pacientů s covidem. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský (nestr. za OĽaNO) již dříve oznámil, že kritickou hranicí jsou tři tisíce hospitalizovaných. Podle oficiálních údajů je osm z deseti pacientů v nemocnicích uprostřed vakcinace nebo zcela neočkovaných.
Infektolog Vladimír Krčméry, který je vnímám jako hlavní tvář slovenského boje s pandemií, před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že řada nemocnic už je na hraně svých kapacit. „Vím, že můj kolega-infektolog profesor Pavol Jarčuška má v Košicích úplně plnou kliniku. Nemá kde přijímat pacienty. V Čadci, Martině, Banské Bystrici, Žilině, Popradu či v Prešově je v nemocnicích kritická situace, protože je nedostatek zdravotníků,“ popsal.