reklama

Na Šumavě se přemnožili vlci. Samci budou muset podstoupit kastraci

Na Šumavě se přemnožili vlci a smečka žijící ve tříapůlhektarovém výběhu v Srní na Šumavě má už patnáct členů. To je maximální počet jedinců, kteří se smí v oploceném prostoru pohybovat. Nová mláďata se narodila i přes to, že některá zvířata dostala antikoncepci. Samci proto budou muset podstoupit kastraci.

reklama

„Všichni vlci jsou potomci původního páru, který byl do Srní převezen v roce 2015. Protože se rodina každým rokem rozrůstala, dostala první samice před třemi roky antikoncepci. Stala se ale věc v přírodě nezvyklá. Kromě původního páru se začali pářit i sourozenci,“ uvedla přímo ze Srní reportérka CNN Prima NEWS Alex Hrdinová.

K tématu

Zoologové proto loni museli dát antikoncepční čipy také samcům. „Chtěli jsme to dát všem sedmi, ale to se nepovedlo, protože dva jedince se nám nepodařilo odchytit,“ řekl zoolog Oldřich Vojtěch. Protože se letos v květnu narodila samička a počet vlků v ohradě stoupl na číslo patnáct, musí ošetřovatelé přistoupit ke kastraci, která proběhne na podzim.

„My už si vlastně nemůžeme dovolit, aby přibyl další jedinec. Proto to musíme řešit tímto způsobem,“ vysvětlil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. Všechny samce proto budou muset uspat a sterilizovat.

Vlci mají stejně jako lidé každý svou povahu. Najdou se mezi nimi dobráci i problematičtější jedinci. Ti s nejmírnější povahou to ve smečce mívají nejtěžší.

K tématu

Tagy: vlci kastrace Jihočeský kraj přemnožení Srní Alex Hrdinová Oldřich Vojtěch Jan Dvořák Národní park Šumava

Další hlavní zprávy

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama