Na Ukrajinu jsme neposlali nic, co by nám chybělo, tvrdí Černochová. Rýpla si i do Babiše

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)

Ministryně Černochová o dvouletém výročí ruské invaze na Ukrajinu

Vedení státu by si nedovolilo posílat na Ukrajinu vybavení, které by mohlo scházet. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní resort „vyprázdnil sklady zastaralé techniky a nahradil ji tou modernější“. V souvislosti s diskutovaným nákupem protivzdušné obrany prohlásila o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, že není odborníkem na oblast obrany.

Ukrajinské armádě se podle Černochové posílaly dodávky z takzvaných nepotřebných zásob. „Ani náčelník Generálního štábu Karel Řehka, ani já bychom si nedovolili ze skladů odebrat něco, co by nám mohlo v budoucnu chybět,“ ujistila ministryně v pořadu Nový den.

K TÉMATU: Lipavský ostře o STAN: Dvořák se utrhl ze řetězu a otřásl koalicí. Starostové kolíkují hřiště

Připomněla, že šlo spíše o náhradní výbavu. „Chci ubezpečit českou veřejnost, že jsme vyprázdnili sklady zastaralé techniky a naplnili je moderními a lepšími kousky,“ pronesla.

Černochová se mimo jiné zmínila o kritickém postoji předsedy ANO k nákupu stíhaček F-35 a příklonu k protivzdušné obraně Patriot. „Za jeho předsednictví se zajistil nákup americké technologie SPYDER, která je rovněž protivzdušnou obranou. Možná si to již nepamatuje, protože není odborníkem na obranu,“ rýpla si do expremiéra.

Šéfka resortu si v pořadu Nový den mimo jiné vzpomněla na dobu před dvěma lety, kdy svět obletěla zpráva o ruské invazi na Ukrajinu. „Jsou momenty, které nikdy nevymažeme z paměti, třeba jako 11. září nebo právě tuto noc dva roky zpátky. Měli jsme zprávy o tom, že se Rusové stahují k hranicím a převážejí materiál,“ popsala tehdejší atmosféru.

„Nebylo ale jasné, kdy přesně k tomu dojde. Měli jsme pohotovost, nespali jsme a čekali na zazvonění mobilu. Nyní jsou brutálně vražděni civilisté v zemi, jejíž obyvatelům se obrátil život naruby,“ dodala Černochová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šedivý: Ukrajinská armáda je v kritické situaci. Zelenskyj musí rozhodnout o mobilizaci

Tagy:
válka armáda Spyder Ukrajina politika technika zbraně Andrej Babiš Karel Řehka Jana Černochová vláda Ministerstvo obrany České republiky ruská invaze na Ukrajinu MIM-104 Patriot Lockheed Martin F-35 Lightning II