reklama

Na velkých akcích antigenní testy neuznáme, navrhuje Vojtěch. Kde ještě budou platit?

Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby na akcích nad tisíc lidí nebyly uznávány antigenní testy na COVID-19. Na čtvrteční konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Takzvané OTN (očkování, negativní test, prodělání nemoci) by měla kontrolovat i lyžařská střediska. Stačit budou jen testy PCR. Šéf resortu zdravotnictví zároveň vyzval zaměstnavatele, aby pokud možno nechávali lidi pracovat z domu. Jaká další opatření odborníci navrhují?

reklama

„Budeme navrhovat, aby se na akcích do tisícovky návštěvníků uznával antigenní test, nad tuto kapacitu ale pouze PCR test,“ představila vizi ministerstva hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Případně bude možné předložit potvrzení o prodělání nemoci nebo o očkování. Opatření by platila od 22. listopadu.

Od 1. prosince se upraví pravidla pro lyžařská střediska. „Projednávali jsme také podmínky, které budou podobné jako ve všech službách. Při nákupu jízdenek budou pokladní kontrolovat negativní test, potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci,“ upřesnila Svrčinová.

Nošení respirátoru nebo podobné ochrany dýchacích cest bude nutné na lanovkách nebo ve frontách, pokud nebudou dodržovány rozestupy. Zkrácení platnosti antigenních i PCR testů Svrčinová navrhuje i u ubytovacích zařízení. Negativní výsledek antigenního testu by platil 24 hodin místo dosavadních tří dnů. U přesnějších PCR testů by se platnost zkrátila z týdne na 72 hodin.

Další nová opatření podle Vojtěcha nejsou na pořadu dne, spíš je potřeba dohlédnout na důslednost těch aktuálních. „Principem není vršit opatření, ale je potřeba dodržovat nošení respirátorů nebo dodržovat OTN. I další země jdou touto cestou a je právě na provozovatelích služeb, aby opatření kontrolovali,“ dodal Vojtěch.

Lockdown neboli uzavření celé společnosti podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové není v plánu, dokud nebude vyhlášen nouzový stav. Na Vánoce podle ní predikce, že by byl nutný, nejsou. Případně by se omezily služby jeden na jednoho a hromadné akce, řekla ve čtvrtek novinářům po jednání centrálního řídícího týmu.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je jedním z dalších případných kroků také možnost neuznávat na hromadných akcích negativní testy, jen potvrzení o prodělání nákazy nebo očkování. Případné zavedení povinného očkování pro zdravotníky či učitele, které zmiňovala ministrova náměstkyně Martina Koziar Vašáková, bude podle něj až na další vládě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama