reklama

Nabídku na post vládního zmocněnce pro očkování bych přijal, prozradil Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud by dostal nabídku na nově vznikající pozici vládního zmocněnce pro očkování, nejspíše by ji přijal. Kampaň týkající se očkování proti covidu byla podle něj v Česku doposud chabá a Češi proto nevědí, proč je důležité nechat si vakcínu aplikovat.

reklama

„Vím jen, že pan premiér se chystá takovou pozici vytvořit. Já o ni neusiluji, ale pokud budu osloven, zřejmě nabídku akceptuji,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Prymula na dotaz, zda by přijal nově vznikající místo vládního zmocněnce pro očkování.

Bývalý ministr zdravotnictví sdělil, že jednou z jeho podmínek, aby mohl funkci vykonávat, by byla spolupráce všech subjektů začleněných do očkovacího procesu. „Musí se vymyslet plán na očkování sedmi milionů osob, což bez spolupráce nepůjde,“ zdůraznil Prymula. „Nemá cenu brečet na tím, co se stalo v minulosti. Pokud bych dostal pozici, je potřeba pracovat od prvního dne a nechat analýzu, co se mělo udělat jinak, na dobu pocovidovou,“ dodal.

Prymula: Očkovat se nechám mezi prvními

V pořadu 360° se ale Prymula s moderátorkou Markétou Fialovou nebavil pouze o jeho případném novém postu, ale také o očkování samotném. Podle Prymuly nebude povinné, mohou ale být vytvořeny výhody pro občany, kteří se očkovat nechají.

„Na úrovni Evropské unie se hovoří o tom, že očkovaní by nemuseli procházet testováním, když pojedou například na dovolenou do zahraničí,“ nastínil Prymula s tím, že by ale měly existovat výjimky, například pro lidi trpící autoimunitním onemocněním, kteří se chtějí nechat očkovat, ale ze zdravotních důvodů nemohou.

Velkým tématem je také ochota Čechů nechat se testovat. Aby se koronavirus podařilo ve společnosti zničit, je potřeba, aby vakcinací prošlo přibližně 70 procent obyvatel. „Češi zatím nerozumí, proč by se měli nechat očkovat. Kampaň doposud byla velmi chabá,“ řekl Prymula s tím, že bude třeba přesvědčit veřejnost o výhodách vakcinace.

Ovšem ani například prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš nejsou přesvědčeni, že se očkovat nechají. „Nesouhlas s očkováním od státních politiků není správný, zejména pokud budeme mít podrobné informace, že vakcína je bezpečná. Musíme jít příkladem. Pokud by se špičky ve státě očkovat nenechaly, těžko to můžeme chtít po ostatních,“ zdůraznil Prymula. Sám se chce nechat očkovat mezi prvními.

Tagy:
očkování Roman Prymula Markéta Fialová koronavirus COVID-19 vládní zmocněnec pro očkování

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama