reklama

Nabídku na post vládního zmocněnce pro očkování bych přijal, prozradil Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud by dostal nabídku na nově vznikající pozici vládního zmocněnce pro očkování, nejspíše by ji přijal. Kampaň týkající se očkování proti covidu byla podle něj v Česku doposud chabá a Češi proto nevědí, proč je důležité nechat si vakcínu aplikovat.

reklama

„Vím jen, že pan premiér se chystá takovou pozici vytvořit. Já o ni neusiluji, ale pokud budu osloven, zřejmě nabídku akceptuji,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Prymula na dotaz, zda by přijal nově vznikající místo vládního zmocněnce pro očkování.

Bývalý ministr zdravotnictví sdělil, že jednou z jeho podmínek, aby mohl funkci vykonávat, by byla spolupráce všech subjektů začleněných do očkovacího procesu. „Musí se vymyslet plán na očkování sedmi milionů osob, což bez spolupráce nepůjde,“ zdůraznil Prymula. „Nemá cenu brečet na tím, co se stalo v minulosti. Pokud bych dostal pozici, je potřeba pracovat od prvního dne a nechat analýzu, co se mělo udělat jinak, na dobu pocovidovou,“ dodal.

Prymula: Očkovat se nechám mezi prvními

V pořadu 360° se ale Prymula s moderátorkou Markétou Fialovou nebavil pouze o jeho případném novém postu, ale také o očkování samotném. Podle Prymuly nebude povinné, mohou ale být vytvořeny výhody pro občany, kteří se očkovat nechají.

„Na úrovni Evropské unie se hovoří o tom, že očkovaní by nemuseli procházet testováním, když pojedou například na dovolenou do zahraničí,“ nastínil Prymula s tím, že by ale měly existovat výjimky, například pro lidi trpící autoimunitním onemocněním, kteří se chtějí nechat očkovat, ale ze zdravotních důvodů nemohou.

Velkým tématem je také ochota Čechů nechat se testovat. Aby se koronavirus podařilo ve společnosti zničit, je potřeba, aby vakcinací prošlo přibližně 70 procent obyvatel. „Češi zatím nerozumí, proč by se měli nechat očkovat. Kampaň doposud byla velmi chabá,“ řekl Prymula s tím, že bude třeba přesvědčit veřejnost o výhodách vakcinace.

Ovšem ani například prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš nejsou přesvědčeni, že se očkovat nechají. „Nesouhlas s očkováním od státních politiků není správný, zejména pokud budeme mít podrobné informace, že vakcína je bezpečná. Musíme jít příkladem. Pokud by se špičky ve státě očkovat nenechaly, těžko to můžeme chtít po ostatních,“ zdůraznil Prymula. Sám se chce nechat očkovat mezi prvními.

Tagy:
očkování Roman Prymula Markéta Fialová koronavirus COVID-19 vládní zmocněnec pro očkování

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama