reklama

Dobrovolné bezplatné testování na koronavirus antigenními testy začne už ve středu

Preventivní testování na koronavirus pomocí antigenních testů bude v Česku probíhat od 16. prosince přibližně do 15. ledna, oznámila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Zdůraznila, že toto preventivní testování bude pro všechny občany zdarma.

reklama

„Antigenní testy jsou rychlé, výsledky máme do pár minut, a také jsou levné. V rámci preventivního testování budou pro občany zdarma. Pozitivně testovanému člověku z antigenních testů je nařízena izolace, vztahuje se na něj trasování a postupuje se u něj obvyklým způsobem,“ uvedla Rážová.

K tématu

Rážová dodala, že pokud bude člověk po otestování antigenním testem negativní, ale pocítí  příznaky nemoci, půjde ještě na potvrzení výsledku PCR testem. „Do druhého dne, kdy budou k dispozici výsledky, je potřeba omezit kontakty,“ navázala Rážová. Testování se mohou zúčastnit všichni občané České republiky, kteří mají zdravotní pojištění. Náhradním dokladem v případě ztráty dokladu o pojištění může být občanský průkaz. Ve státní svátky 25. prosince a 1. ledna budou odběrová centra zavřená nebo výrazně utlumená, jinak se prý ale kapacita na odběrových místech od středy zvýší.

Jak bude samotné testování od středy probíhat? Člen centrálního řídícího týmu Petr Šnajdárek na tiskové konferenci nastínil, že kromě již fungujících odběrových center se zapojí také praktičtí lékaři nebo stomatologové. „Lidé  mohou kontaktovat svého lékaře a sjednat si čas podle toho, jak se lékaři budou postupně připojovat. Vše pod podmínkou zdravotního pojištění. Veškeré informace budeme shromažďovat na webu koronavirus.mzcr.cz. Bude tam seznam odběrových míst a další odběrová data,“ dodal Šnajdárek.

Pomohou praktiční lékaři, systém může mít výpadky

Ne všichni praktičtí lékaři se ale zapojí. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka objasnil, že lidé mohou počítat s pomocí pouze těch praktiků, kteří svou účast přislíbili. „Práce praktického lékaře je především ošetřovat všechny obyvatele, nejen ty nakažené covidem. Takže kapacity praktických lékařů nebudou velké a budou testovat především své registrované pacienty,“ upřesnil Šonka. Seznam všech odběrových míst bude podle Šnajdárka dostupný na centrálním registračním webu.

Šnajdárek ještě doplnil, že centrální rezervační systém je napojený na všechny menší a lokální systémy. „Na oficiálním portálu bude v úterý v 15:00 velká aktualizace, další aktualizace budou průběžné. Samozřejmě nemohu vyloučit drobné výpadky,“ varoval Šnajdárek. Do pondělí se k dobrovolnému testování na koronavirus pomocí antigenních testů přihlásilo přes 18 tisíc občanů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama