reklama

Dobrovolné bezplatné testování na koronavirus antigenními testy začne už ve středu

Preventivní testování na koronavirus pomocí antigenních testů bude v Česku probíhat od 16. prosince přibližně do 15. ledna, oznámila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Zdůraznila, že toto preventivní testování bude pro všechny občany zdarma.

reklama

„Antigenní testy jsou rychlé, výsledky máme do pár minut, a také jsou levné. V rámci preventivního testování budou pro občany zdarma. Pozitivně testovanému člověku z antigenních testů je nařízena izolace, vztahuje se na něj trasování a postupuje se u něj obvyklým způsobem,“ uvedla Rážová.

K tématu

Rážová dodala, že pokud bude člověk po otestování antigenním testem negativní, ale pocítí  příznaky nemoci, půjde ještě na potvrzení výsledku PCR testem. „Do druhého dne, kdy budou k dispozici výsledky, je potřeba omezit kontakty,“ navázala Rážová. Testování se mohou zúčastnit všichni občané České republiky, kteří mají zdravotní pojištění. Náhradním dokladem v případě ztráty dokladu o pojištění může být občanský průkaz. Ve státní svátky 25. prosince a 1. ledna budou odběrová centra zavřená nebo výrazně utlumená, jinak se prý ale kapacita na odběrových místech od středy zvýší.

Jak bude samotné testování od středy probíhat? Člen centrálního řídícího týmu Petr Šnajdárek na tiskové konferenci nastínil, že kromě již fungujících odběrových center se zapojí také praktičtí lékaři nebo stomatologové. „Lidé  mohou kontaktovat svého lékaře a sjednat si čas podle toho, jak se lékaři budou postupně připojovat. Vše pod podmínkou zdravotního pojištění. Veškeré informace budeme shromažďovat na webu koronavirus.mzcr.cz. Bude tam seznam odběrových míst a další odběrová data,“ dodal Šnajdárek.

Pomohou praktiční lékaři, systém může mít výpadky

Ne všichni praktičtí lékaři se ale zapojí. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka objasnil, že lidé mohou počítat s pomocí pouze těch praktiků, kteří svou účast přislíbili. „Práce praktického lékaře je především ošetřovat všechny obyvatele, nejen ty nakažené covidem. Takže kapacity praktických lékařů nebudou velké a budou testovat především své registrované pacienty,“ upřesnil Šonka. Seznam všech odběrových míst bude podle Šnajdárka dostupný na centrálním registračním webu.

Šnajdárek ještě doplnil, že centrální rezervační systém je napojený na všechny menší a lokální systémy. „Na oficiálním portálu bude v úterý v 15:00 velká aktualizace, další aktualizace budou průběžné. Samozřejmě nemohu vyloučit drobné výpadky,“ varoval Šnajdárek. Do pondělí se k dobrovolnému testování na koronavirus pomocí antigenních testů přihlásilo přes 18 tisíc občanů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Byznys

ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Živě ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Česko zůstává ve 4. stupni PES. Za pátek přibylo 8423 pozitivně testovaných
Lyžaři, máte smůlu. Vleky stále nejezdí, policie je zastavila i v Telnici
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama