reklama

Dobrovolné bezplatné testování na koronavirus antigenními testy začne už ve středu

Preventivní testování na koronavirus pomocí antigenních testů bude v Česku probíhat od 16. prosince přibližně do 15. ledna, oznámila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Zdůraznila, že toto preventivní testování bude pro všechny občany zdarma.

reklama

„Antigenní testy jsou rychlé, výsledky máme do pár minut, a také jsou levné. V rámci preventivního testování budou pro občany zdarma. Pozitivně testovanému člověku z antigenních testů je nařízena izolace, vztahuje se na něj trasování a postupuje se u něj obvyklým způsobem,“ uvedla Rážová.

Rážová dodala, že pokud bude člověk po otestování antigenním testem negativní, ale pocítí  příznaky nemoci, půjde ještě na potvrzení výsledku PCR testem. „Do druhého dne, kdy budou k dispozici výsledky, je potřeba omezit kontakty,“ navázala Rážová. Testování se mohou zúčastnit všichni občané České republiky, kteří mají zdravotní pojištění. Náhradním dokladem v případě ztráty dokladu o pojištění může být občanský průkaz. Ve státní svátky 25. prosince a 1. ledna budou odběrová centra zavřená nebo výrazně utlumená, jinak se prý ale kapacita na odběrových místech od středy zvýší.

Jak bude samotné testování od středy probíhat? Člen centrálního řídícího týmu Petr Šnajdárek na tiskové konferenci nastínil, že kromě již fungujících odběrových center se zapojí také praktičtí lékaři nebo stomatologové. „Lidé  mohou kontaktovat svého lékaře a sjednat si čas podle toho, jak se lékaři budou postupně připojovat. Vše pod podmínkou zdravotního pojištění. Veškeré informace budeme shromažďovat na webu koronavirus.mzcr.cz. Bude tam seznam odběrových míst a další odběrová data,“ dodal Šnajdárek.

Pomohou praktiční lékaři, systém může mít výpadky

Ne všichni praktičtí lékaři se ale zapojí. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka objasnil, že lidé mohou počítat s pomocí pouze těch praktiků, kteří svou účast přislíbili. „Práce praktického lékaře je především ošetřovat všechny obyvatele, nejen ty nakažené covidem. Takže kapacity praktických lékařů nebudou velké a budou testovat především své registrované pacienty,“ upřesnil Šonka. Seznam všech odběrových míst bude podle Šnajdárka dostupný na centrálním registračním webu.

Šnajdárek ještě doplnil, že centrální rezervační systém je napojený na všechny menší a lokální systémy. „Na oficiálním portálu bude v úterý v 15:00 velká aktualizace, další aktualizace budou průběžné. Samozřejmě nemohu vyloučit drobné výpadky,“ varoval Šnajdárek. Do pondělí se k dobrovolnému testování na koronavirus pomocí antigenních testů přihlásilo přes 18 tisíc občanů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?

Prezident Miloš Zeman začal v pondělí přijímat kandidáty na ministry v nově vznikající vládě pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Jelikož kandidáti nastoupí v abecedním pořadí, jako první dorazil v 15:00 do Lán šéf Pirátů Ivan Bartoš, kandidát na ministra pro místní rozvoj. Na čem se s prezidentem domluvili? Sledujte živě vyjádření Bartoše na stanici CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama