reklama

Prymula: Školy měly zůstat zavřené, otevřená kadeřnictví jsou politické rozhodnutí

Rozhodnutí nechat otevřená kadeřnictví a další služby i ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES je samozřejmě z části politické rozhodnutí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj vláda udělala kompromis, protože lidé si přejí Vánoce bez opatření.

reklama

„Rozhodnutí je ale samozřejmě zčásti politické. Jsme v periodě Vánoc a lidé si představovali jiné vánoční svátky. Toto je podle mě hledání kompromisu. Kosmetické salóny a podobné služby určitě nejsou bezrizikové, ale není zde riziko masivního šíření. Logicky se zde nakazí maximálně desítky jedinců, ne stovky a tisíce osob,“ řekl Prymula moderátorce Markétě Fialové.

K tématu

Musíme mít sankční systém

Česko od pátku 18. prosince přechází opět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Zavřou se hotely, restaurace nebo vnitřní sportoviště. Vláda také znovu zavedla zákaz nočního vycházení a omezila shromažďování. Školákům se prodlouží vánoční prázdniny, začnou už 21. prosince, naposledy jdou tedy do škol právě v pátek. Oproti původním podmínkám 4. stupně zůstanou tentokrát otevřené obchody a služby.

Podle Prymuly je současná epidemická situace v tuzemsku velmi vážná a opatření jsou potřeba. „Jsme v situaci, že vliv již zavedených opatření vidíme nejdříve za 10 dnů. Nastávající opatření se projeví těsně po Štědrém dnu. Lidé ale budou muset restrikce dodržovat. Ta opatření budou ale samozřejmě slabší, než když se brzdila druhá vlna. Je riziko, že nebudou stačit na rychlý sestup,“ předjímá Prymula a zastává názor, že vláda neměla povolit ani otevírání škol.

Prymula si také myslí, že Česko by mělo přitvrdit v rozdávání sankcí za nedodržování opatření. „Pokud tu máme mít opatření represivního rázu, musíme mít sankční systém. Represe se musejí efektivně vynucovat. Vidíme v řadě zemí, pokuty nejsou přísné, ale jsou motivační, aby lidé pravidla dodržovali. U nás systém pokut není detailně aplikován v praxi,“ uvedl.

Druhou vlnu jsme nezastavili

Exministr zdravotnictví v minulosti předpovídal, že Česko bude mít v polovině prosince méně než tisíc nově nakažených lidí během jednoho dne. Realita je ale jiná, například ve čtvrtek 10. prosince přibylo 6 406 případů. „Já jsem odhadoval tisíc nakažených za předpokladu, že nedojde k rozvlnění. Teď máme špatnou vstupní pozici do jakékoliv situace. Druhou vlnu jsme zatím nezastavili,“ dodal Prymula.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové budou poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské
Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
Lidé s covidem v Manausu umírají, nemají kyslík. Může za to ministr, tvrdí žalobci

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama