reklama

Prymula: Školy měly zůstat zavřené, otevřená kadeřnictví jsou politické rozhodnutí

Rozhodnutí nechat otevřená kadeřnictví a další služby i ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES je samozřejmě z části politické rozhodnutí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj vláda udělala kompromis, protože lidé si přejí Vánoce bez opatření.

reklama

„Rozhodnutí je ale samozřejmě zčásti politické. Jsme v periodě Vánoc a lidé si představovali jiné vánoční svátky. Toto je podle mě hledání kompromisu. Kosmetické salóny a podobné služby určitě nejsou bezrizikové, ale není zde riziko masivního šíření. Logicky se zde nakazí maximálně desítky jedinců, ne stovky a tisíce osob,“ řekl Prymula moderátorce Markétě Fialové.

Musíme mít sankční systém

Česko od pátku 18. prosince přechází opět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Zavřou se hotely, restaurace nebo vnitřní sportoviště. Vláda také znovu zavedla zákaz nočního vycházení a omezila shromažďování. Školákům se prodlouží vánoční prázdniny, začnou už 21. prosince, naposledy jdou tedy do škol právě v pátek. Oproti původním podmínkám 4. stupně zůstanou tentokrát otevřené obchody a služby.

Podle Prymuly je současná epidemická situace v tuzemsku velmi vážná a opatření jsou potřeba. „Jsme v situaci, že vliv již zavedených opatření vidíme nejdříve za 10 dnů. Nastávající opatření se projeví těsně po Štědrém dnu. Lidé ale budou muset restrikce dodržovat. Ta opatření budou ale samozřejmě slabší, než když se brzdila druhá vlna. Je riziko, že nebudou stačit na rychlý sestup,“ předjímá Prymula a zastává názor, že vláda neměla povolit ani otevírání škol.

Prymula si také myslí, že Česko by mělo přitvrdit v rozdávání sankcí za nedodržování opatření. „Pokud tu máme mít opatření represivního rázu, musíme mít sankční systém. Represe se musejí efektivně vynucovat. Vidíme v řadě zemí, pokuty nejsou přísné, ale jsou motivační, aby lidé pravidla dodržovali. U nás systém pokut není detailně aplikován v praxi,“ uvedl.

Druhou vlnu jsme nezastavili

Exministr zdravotnictví v minulosti předpovídal, že Česko bude mít v polovině prosince méně než tisíc nově nakažených lidí během jednoho dne. Realita je ale jiná, například ve čtvrtek 10. prosince přibylo 6 406 případů. „Já jsem odhadoval tisíc nakažených za předpokladu, že nedojde k rozvlnění. Teď máme špatnou vstupní pozici do jakékoliv situace. Druhou vlnu jsme zatím nezastavili,“ dodal Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Vzácné privilegium pro Meghan: Alžběta II. jí povolila něco, o čem se Kate ani nesnilo

Zapojit Meghan Markleovou do královské rodiny se pokoušela Alžběta II. ještě v době, kdy vévodkyně a princ Harry teprve oznámili své zasnoubení. Meghan se tehdy dostalo vzácného privilegia. Britská panovnice upustila ze svých zásad a pozvala Meghan, aby se připojila k rodině na vánoční svátky, i když s princem Harrym ještě nebyli svoji. Takovou výjimku nedostala ani vévodkyně Kate.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama