reklama

Nádoby na vodu: sudy, kontejner, nebo nádrž?

Zachytávání dešťové vody patří mezi běžné činnosti v zahradách, protože používat vláhu z vodovodního řádu je neekonomické. Existuje několik způsobů, jak vláhu pro rostliny zachytávat, od plastových sudů až po podzemní nádrž. Pojďme se podívat na jednotlivé typy nádob na vodu, které můžeme mít v zahradě k dispozici.

reklama

Nejběžnějším typem nádoby na vodu v zahradě jsou nejrůznější sudy z termoplastického materiálu. Pokud je pořizujete z druhé ruky, je zapotřebí zjistit, zda nejsou po chemických látkách, které by se mohly rozpustit ve vodě a pak zamořit vaši zahrádku. Průmyslově vyráběné sudy mají kapacitu až 500 litrů, také jsou vybaveny víkem, bránícím pádu drobných živočichů do nich a pokud chcete mít pohodlné napouštění vody do nádob, pak je praktickým prvkem spodní vypouštěcí kohout. V tomto případě se vyplatí pořídit k sudu také podstavec. Pro sud zřiďte vybetonovaný nebo vydlážděný povrch, v tomto případě je snadné i sečení kolem nádob, protože nemusíte sahat po vyžínači, ale se sekačkou precizně dosečete prostor okolo.

K tématu

Další variantou je využití velkokapacitních nadzemních nádrží na vodu. Ty mají nejčastěji objem 1000 l, a pokud jich máte k dispozici více, pak jste v zavlažování zahrady soběstační minimálně na několik týdnů. Důležité je pořizovat kontejnery nové nebo repasované, jakkoliv použité jsou často po chemikáliích a pokud je musíte vypláchnout, pak to nedělejte v zahradě, ale někde tak, aby se vyteklá kapalina mohla ekologicky zlikvidovat. U více nádrží se kapacita řeší přečerpáváním vody z kontejneru, kam voda natéká, do dalšího, který je prázdný, a to za pomocí ponorného elektrického čerpadla. Před zimou lze velkou zásobu vody šikovně využít třeba pro zálivku ovocných a okrasných stromů a keřů, ve snaze zabránit jejich vymrznutí. Úplným vypuštěním také zabráníte poškození nádob.

Třetím a nejmodernějším způsobem je vybudování podzemní nádrže na dešťovou vodu. Tu pořizujete většinou s tím, že se využije na více způsobů, než je jen zalévání. Tuto vodu lze využít například pro splachování WC, samozřejmě, že kapacita není neomezená a pro intenzivnější využívání potřebujete nádrž s velkou kapacitou. Vhodné je také při budování podzemní nádrže myslet na rozvodný systém v zahradě. Například připojení čerpadla na výtlačný systém trubek, které budou zakončeny na několika místech, je šikovný koncept, kde si jednoduše připojíte rychlospojkou zahradní hadici a zaléváte nebo třeba opláchnete ušpiněný osobní automobil.

Při volbě podzemní nádrže je zapotřebí se informovat na příslušnou legislativu, jako je nutnost ohlášení stavby příslušnému stavebnímu úřadu, povolení vodoprávního úřadu není třeba. Podzemní nádrž na akumulaci dešťové vody je možné pořídit i s dotací, což zajistí renomované a specializované firmy, které se tuto problematikou zabývají. V rámci dotace se zpracovává odborný posudek. Podzemní nádrže však mají velmi dlouhou životnost až 50 let.

Tagy:
kontejner nádrž sud nádoby na vodu
Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici
OH 2021

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici

V současnosti jsou Jezdovice asi nejšťastnější obcí v Česku. Ve vesničce na Jihlavsku s necelými 250 obyvateli totiž vyrůstal čerstvě dvojnásobný olympijský šampion judista Lukáš Krpálek. Triumf v Tokiu prožívali jeho příbuzní a kamarádi různě. Někteří rozhodující duely netrpělivě sledovali, jiní se na zápolení o medaile nemohli koukat, tak dělali kliky. Jedno je ale jasné. Druhé zlato 31letého sympaťáka se bude zapíjet hned několikrát.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

reklama