Hrdiny z Liberecka nominovali na vyznamenání. Z hořícího domu zachránili seniory

Pokračování vyšetřování požáru domu

Trojice andělů strážných bděla nad dvěma seniory z Raspenavy na Liberecku. Dřevěný přístavek jejich domu zachvátily plameny a pomalu se začaly dostávat i do obytné části, kde byl v tu chvíli nicnetušící manželský pár. Náhodní svědci, kteří projížděli okolo, seniory z domu vyvedli. Na poslední chvíli.

Prvním, kdo si plamenů šlehajících až do výše několika metrů všiml, byl Jan Řezníček, dobrovolný hasič z nedalekých Hejnic. „Jel jsem autem okolo. Zastavil jsem, volal tísňovou linku a obíhal dům, abych zjistil, jestli uvnitř někdo je. Z druhé strany se svítilo, tak jsem začal bouchat na okna a na dveře,“ popisuje mladý muž v tričku s nápisem Hasiči Hejnice.

Mezitím u domu zastavili další dva řidiči. Po chvíli bouchání jim dveře otevřel překvapený senior. „Netušili, co se děje, hořelo na druhé straně domu,“ říká Řezníček.

Zachránci dostanou ocenění

Trojice mužů manželský pár rychle vyvedla ven. Jeden z nich je usadil do svého vozu, aby zůstali v teple, protože si ani nestihli vzít teplé oblečení.

„Bylo to opravdu na poslední chvíli. Pokud se na požár nezareaguje včas opuštěním domu, je velké riziko, že prostor rychle zaplní jedovaté zplodiny hoření a ti lidé by se už nemuseli dostat ven, případně by se nadýchali kouře, a to by je mohlo vážně ohrozit na zdraví i životě,“ zdůrazňuje Michal Georgiev, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Záchranka ve čtvrtek ráno proto po totožnosti tří zachránců začala pátrat, aby je mohla později ocenit. „Jedno jméno jsme znali, protože jeden ze zachránců se při pomoci seniorům sám nadýchal kouře a museli jsme ho převézt k dalšímu ošetření do liberecké nemocnice. Další dva se nám přihlásili po zveřejnění výzvy na sociálních sítích. Chtěli bychom je za jejich pohotovou reakci nominovat na Zlatý záchranářský kříž,“ prozrazuje mluvčí záchranky.

Oba senioři se také lehce nadýchali kouře. Záchranná služba je ošetřila a ponechala na místě. Postarali se o ně příbuzní.

Tagy:
hasiči ocenění pomoc dům senioři záchrana Liberecký kraj záchranáři Hejnice požár Liberecko Krajská nemocnice Liberec Raspenava Rodinný dům Zlatý záchranářský kříž Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje sbor dobrovolných hasičů Jan Řezníček