CNN Prima News nanorouška

nanorouška

Výpis příspěvků ke štítku „nanorouška“

Respirátory mizí před očima, někde jsou vyprodané. Lékárníci místo nich nabízí roušky

Aktualizováno

Zájem o respirátory třídy FFP2, které budou od úterý povinné na místech s vyšší koncentrací lidí, je stále velký. Lokálně mohou být vyprodané, stalo se tak už třeba v některých lékárnách v Jihočeském či Zlínském kraji. Zásoby se ale postupně doplňují. Uvedli to zástupci lékárenských sítí v ČR. Prudký nárůst zájmu hlásí prodejci od pátečního oznámení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Pozor na falešné nanoroušky. V testu obstály jen ty české, asijské propadly

Při testu šesti vybraných typů roušek aktuálně prodávaných na tuzemském trhu, které jejich dodavatelé označují za nanoroušky, obstály tři druhy vyráběné v ČR. Zbývající tři typy dovezené z Asie nanotextilii neobsahovaly. Sdělila to Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která upozornila na výsledky zkoumání Technické univerzity v Liberci (TUL), jejíž výzkumníci testování provedli. Česká obchodní inspekce (ČOI) v reakci uvedla, že se bude případem zabývat.

Firma z Liberce začne vyrábět roušky s účinností respirátorů FFP3

Materiál pro roušky svou účinností srovnatelný s respirátory nejvyšší kvality FFP3 začne brzy produkovat nová továrna v Liberci. Viry umí téměř stoprocentně zachytávat nanovlákna, která se nanášejí na běžnou látku. Česko má v tomto oboru podle expertů našlápnuto stát jednou ze světových velmocí. Firem, jako je ta liberecká, u nás totiž neustále přibývá.