reklama

Češi mají opět zájem o roušky a respirátory. Soukromí dodavatelé hlásí plné sklady

Zájem o roušky a respirátory v posledním týdnu opět roste. Informovala o tom Asociace nanotechnologického průmyslu. Větší zájem hlásí i lékárny. Nejvíce podle nich ochranné prostředky shání lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují chránit své zaměstnance.

reklama

Podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu Jiřího Kůse patří mezi nejlepší variantu pro zakrytí úst ochranné pomůcky z nanovláken. „Jsou nesrovnatelné s klasickou papírovou rouškou, protože filtrační schopnost nanomembrány je někde mezi 90 až 100 procenty. Takže se používá pro záchyt bakterií a virů jak v rouškách, tak v respirátorech,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS předseda asociace.

K tématu

Právě soukromí dodavatelé, kteří se novou technologií kolem nanovláken zabývají, hlásí plné sklady. „Došlo k obrovskému posílení výroby nanomembrány a ochranných pomůcek z ní, ať už respirátorů nebo roušek. Kapacita neuvěřitelně vzrostla. Dnes se bavíme o měsíční produkci například respirátorů v milionech kusů,“ upřesnil.

Plnění státní skladů komplikují výběrová řízení

Kůs je toho názoru, že jsou soukromníci mnohem lépe připraveni a daří se jim stav ochranných pomůcek doplňovat. Státní sklady jsou oproti tomu prázdné a probíhají výběrová řízení na dodavatele, který by mohl prázdné prostory doplnit. „My, jako asociace, jsme státní tendry opakovaně kritizovali. Jednak nezachycují technologický vývoj, takže úplně diskvalifikují řadu technologických nebo nanotechnologických roušek a částečně i respirátory,“ míní Kůs.

Výběrová řízení na dodavatele pro státní sklady se vypisují standardně již po desítky let, kdy se na nové technologie nebere ohled. „Tendr je tendr, ten má nějaký časový harmonogram. Bylo to vypsané nedávno, takže je logické, že na státním skladu zatím nic není. Podle mě však stát není dostatečně připravený,“ dodal předseda asociace.

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama