reklama

Češi mají opět zájem o roušky a respirátory. Soukromí dodavatelé hlásí plné sklady

Zájem o roušky a respirátory v posledním týdnu opět roste. Informovala o tom Asociace nanotechnologického průmyslu. Větší zájem hlásí i lékárny. Nejvíce podle nich ochranné prostředky shání lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují chránit své zaměstnance.

reklama

Podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu Jiřího Kůse patří mezi nejlepší variantu pro zakrytí úst ochranné pomůcky z nanovláken. „Jsou nesrovnatelné s klasickou papírovou rouškou, protože filtrační schopnost nanomembrány je někde mezi 90 až 100 procenty. Takže se používá pro záchyt bakterií a virů jak v rouškách, tak v respirátorech,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS předseda asociace.

K tématu

Právě soukromí dodavatelé, kteří se novou technologií kolem nanovláken zabývají, hlásí plné sklady. „Došlo k obrovskému posílení výroby nanomembrány a ochranných pomůcek z ní, ať už respirátorů nebo roušek. Kapacita neuvěřitelně vzrostla. Dnes se bavíme o měsíční produkci například respirátorů v milionech kusů,“ upřesnil.

Plnění státní skladů komplikují výběrová řízení

Kůs je toho názoru, že jsou soukromníci mnohem lépe připraveni a daří se jim stav ochranných pomůcek doplňovat. Státní sklady jsou oproti tomu prázdné a probíhají výběrová řízení na dodavatele, který by mohl prázdné prostory doplnit. „My, jako asociace, jsme státní tendry opakovaně kritizovali. Jednak nezachycují technologický vývoj, takže úplně diskvalifikují řadu technologických nebo nanotechnologických roušek a částečně i respirátory,“ míní Kůs.

Výběrová řízení na dodavatele pro státní sklady se vypisují standardně již po desítky let, kdy se na nové technologie nebere ohled. „Tendr je tendr, ten má nějaký časový harmonogram. Bylo to vypsané nedávno, takže je logické, že na státním skladu zatím nic není. Podle mě však stát není dostatečně připravený,“ dodal předseda asociace.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
reklama
reklama
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Další články
reklama
reklama