Češi mají opět zájem o roušky a respirátory. Soukromí dodavatelé hlásí plné sklady

Výstava roušek v Národním muzeu

Zájem o roušky a respirátory v posledním týdnu opět roste. Informovala o tom Asociace nanotechnologického průmyslu. Větší zájem hlásí i lékárny. Nejvíce podle nich ochranné prostředky shání lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují chránit své zaměstnance.

Podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu Jiřího Kůse patří mezi nejlepší variantu pro zakrytí úst ochranné pomůcky z nanovláken. „Jsou nesrovnatelné s klasickou papírovou rouškou, protože filtrační schopnost nanomembrány je někde mezi 90 až 100 procenty. Takže se používá pro záchyt bakterií a virů jak v rouškách, tak v respirátorech,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS předseda asociace.

Právě soukromí dodavatelé, kteří se novou technologií kolem nanovláken zabývají, hlásí plné sklady. „Došlo k obrovskému posílení výroby nanomembrány a ochranných pomůcek z ní, ať už respirátorů nebo roušek. Kapacita neuvěřitelně vzrostla. Dnes se bavíme o měsíční produkci například respirátorů v milionech kusů,“ upřesnil.

Plnění státní skladů komplikují výběrová řízení

Kůs je toho názoru, že jsou soukromníci mnohem lépe připraveni a daří se jim stav ochranných pomůcek doplňovat. Státní sklady jsou oproti tomu prázdné a probíhají výběrová řízení na dodavatele, který by mohl prázdné prostory doplnit. „My, jako asociace, jsme státní tendry opakovaně kritizovali. Jednak nezachycují technologický vývoj, takže úplně diskvalifikují řadu technologických nebo nanotechnologických roušek a částečně i respirátory,“ míní Kůs.

Výběrová řízení na dodavatele pro státní sklady se vypisují standardně již po desítky let, kdy se na nové technologie nebere ohled. „Tendr je tendr, ten má nějaký časový harmonogram. Bylo to vypsané nedávno, takže je logické, že na státním skladu zatím nic není. Podle mě však stát není dostatečně připravený,“ dodal předseda asociace.

Tagy: