reklama

Češi mají opět zájem o roušky a respirátory. Soukromí dodavatelé hlásí plné sklady

Zájem o roušky a respirátory v posledním týdnu opět roste. Informovala o tom Asociace nanotechnologického průmyslu. Větší zájem hlásí i lékárny. Nejvíce podle nich ochranné prostředky shání lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují chránit své zaměstnance.

reklama

Podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu Jiřího Kůse patří mezi nejlepší variantu pro zakrytí úst ochranné pomůcky z nanovláken. „Jsou nesrovnatelné s klasickou papírovou rouškou, protože filtrační schopnost nanomembrány je někde mezi 90 až 100 procenty. Takže se používá pro záchyt bakterií a virů jak v rouškách, tak v respirátorech,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS předseda asociace.

K tématu

Právě soukromí dodavatelé, kteří se novou technologií kolem nanovláken zabývají, hlásí plné sklady. „Došlo k obrovskému posílení výroby nanomembrány a ochranných pomůcek z ní, ať už respirátorů nebo roušek. Kapacita neuvěřitelně vzrostla. Dnes se bavíme o měsíční produkci například respirátorů v milionech kusů,“ upřesnil.

Plnění státní skladů komplikují výběrová řízení

Kůs je toho názoru, že jsou soukromníci mnohem lépe připraveni a daří se jim stav ochranných pomůcek doplňovat. Státní sklady jsou oproti tomu prázdné a probíhají výběrová řízení na dodavatele, který by mohl prázdné prostory doplnit. „My, jako asociace, jsme státní tendry opakovaně kritizovali. Jednak nezachycují technologický vývoj, takže úplně diskvalifikují řadu technologických nebo nanotechnologických roušek a částečně i respirátory,“ míní Kůs.

Výběrová řízení na dodavatele pro státní sklady se vypisují standardně již po desítky let, kdy se na nové technologie nebere ohled. „Tendr je tendr, ten má nějaký časový harmonogram. Bylo to vypsané nedávno, takže je logické, že na státním skladu zatím nic není. Podle mě však stát není dostatečně připravený,“ dodal předseda asociace.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama