Povinnost používání respirátorů může být kontraproduktivní, upozorňuje lékař a olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert. Obává se, že lidé nebudou měnit tento typ ochrany tak často, jak by měli, a respirátor se stane semeništěm virů a bakterií.
„Látkové roušky lidé aspoň mohli vyprat a měnili je. Ale respirátory FFP2? To bude lahůdka. Budou se nosit týdny, bez praní, a to teprve bude semeniště virů a bakterií,“ varuje lékař Lukáš Pollert na svém facebookovém profilu.
Povinnost nošení respirátorů nařídila vláda od čtvrtka 25. února na všech místech, kde je větší koncentrace lidí. Lidé musí používat respirátor třídy FFP2 nebo KN95, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky přes sebe.
Lékař Pollert ale podotýká, že respirátor může být skvělou ochranou. „Pokud má člověk respirátor, chrání sebe i okolí. To je velmi výhodné, neboť se už nemusí děsit lidí, kteří roušku nemají. Povede to ke zklidnění ve společnosti, protože odpadne nepříjemné vymáhání nosit roušku po druhých,“ dodává.
Zatím je situace ale spíše chaotická. Měnící se nařízení na poslední chvíli vyvolávají nejasnosti a některé prodejny zásoby respirátorů zcela vyprodaly. Jak jsme v pondělí informovali, lékárníci místo respirátorů nabízejí chirurgické roušky.
„Respirátorů máme ještě několik set kusů. Předpokládám, že nám vydrží tak jeden do úterý. Zájem lidí stoupl asi dvacetinásobně. V pondělí jsme prodali 350 kusů, což je desetkrát více než v běžný den minulý týden,“ popisuje pro televizi CNN Prima NEWS Pavel Kurfürst, vedoucí lékárny Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
„Respirátor neřeší personální nedostatek v nemocnicích,“ myslí si Lukáš Pollert, kardioanesteziolog Fakultní nemocnice Motol v Praze a také olympijský šampion z Barcelony 1992. Dodává také, že by respirátor mohl pomoci, ale nesmí být povinný. Jeho příspěvek doposud sdílelo přes 14 tisíc facebookových uživatelů.