reklama

Firma z Liberce začne vyrábět roušky s účinností respirátorů FFP3

Materiál pro roušky svou účinností srovnatelný s respirátory nejvyšší kvality FFP3 začne brzy produkovat nová továrna v Liberci. Viry umí téměř stoprocentně zachytávat nanovlákna, která se nanášejí na běžnou látku. Česko má v tomto oboru podle expertů našlápnuto stát jednou ze světových velmocí. Firem, jako je ta liberecká, u nás totiž neustále přibývá.

reklama

Výroba by v liberecké průmyslové zóně měla odstartovat už za dva týdny. Výrobní linka, která je českým patentem, bude měsíčně produkovat zhruba tři sta tisíc metrů nanomateriálu, z něhož se dá následně udělat až pět milionů roušek.

K tématu

Autorkou projektu je Marcela Munzarová. Na vývoji materiálu pracuje už rok, koronakrize ji proto zastihla připravenou. Už v březnu stihla získat pro svůj produkt razítko specializované americké laboratoře. „Kdybychom porovnávali filtrační účinnost nanomateriálu ve vztahu k respirátorům, tak určitě dosahujeme FFP3,“ popisuje Munzarová. Z materiálu se dají vyrábět buď filtry, které lze vložit do látkových roušek s kapsou, nebo z nich odběratelé ušijí přímo jednorázové ústenky.

Materiál na stejném principu v laboratorních podmínkách začala už v březnu produkovat liberecká univerzita. „Pro vybavení obyvatel je podle veřejnosti ideální nejlevnější varianta, kdy se do kapsové roušky vkládá velmi účinný filtr. Na druhou stranu pro zdravotnická pracoviště je daleko lepší jednorázový prostředek, kde nehrozí kontaminace spojená s manipulací s materiálem,“ vysvětluje profesor David Lukáš z Technické univerzity.

Podle Munzarové je jednorázová rouška s nanovrstvou ekonomičtější alternativou drahých respirátorů, jejichž cena se pohybuje v řádech stokorun. „Já si myslím, že koncová cena té masky jednorázovky by se v těchto exponovaných dobách neměla pohybovat nad padesát korunami a za normálních mírových okolností by měla být i pod dvacet,“ myslí si výzkumnice.

Tagy: novinka rouška Liberecký kraj nanorouška filtr Marcela Munzarová

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama