reklama

Firma z Liberce začne vyrábět roušky s účinností respirátorů FFP3

Materiál pro roušky svou účinností srovnatelný s respirátory nejvyšší kvality FFP3 začne brzy produkovat nová továrna v Liberci. Viry umí téměř stoprocentně zachytávat nanovlákna, která se nanášejí na běžnou látku. Česko má v tomto oboru podle expertů našlápnuto stát jednou ze světových velmocí. Firem, jako je ta liberecká, u nás totiž neustále přibývá.

reklama

Výroba by v liberecké průmyslové zóně měla odstartovat už za dva týdny. Výrobní linka, která je českým patentem, bude měsíčně produkovat zhruba tři sta tisíc metrů nanomateriálu, z něhož se dá následně udělat až pět milionů roušek.

K tématu

Autorkou projektu je Marcela Munzarová. Na vývoji materiálu pracuje už rok, koronakrize ji proto zastihla připravenou. Už v březnu stihla získat pro svůj produkt razítko specializované americké laboratoře. „Kdybychom porovnávali filtrační účinnost nanomateriálu ve vztahu k respirátorům, tak určitě dosahujeme FFP3,“ popisuje Munzarová. Z materiálu se dají vyrábět buď filtry, které lze vložit do látkových roušek s kapsou, nebo z nich odběratelé ušijí přímo jednorázové ústenky.

Materiál na stejném principu v laboratorních podmínkách začala už v březnu produkovat liberecká univerzita. „Pro vybavení obyvatel je podle veřejnosti ideální nejlevnější varianta, kdy se do kapsové roušky vkládá velmi účinný filtr. Na druhou stranu pro zdravotnická pracoviště je daleko lepší jednorázový prostředek, kde nehrozí kontaminace spojená s manipulací s materiálem,“ vysvětluje profesor David Lukáš z Technické univerzity.

Podle Munzarové je jednorázová rouška s nanovrstvou ekonomičtější alternativou drahých respirátorů, jejichž cena se pohybuje v řádech stokorun. „Já si myslím, že koncová cena té masky jednorázovky by se v těchto exponovaných dobách neměla pohybovat nad padesát korunami a za normálních mírových okolností by měla být i pod dvacet,“ myslí si výzkumnice.

Tagy: novinka rouška Liberecký kraj nanorouška filtr Marcela Munzarová

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama