reklama

Firma z Liberce začne vyrábět roušky s účinností respirátorů FFP3

Materiál pro roušky svou účinností srovnatelný s respirátory nejvyšší kvality FFP3 začne brzy produkovat nová továrna v Liberci. Viry umí téměř stoprocentně zachytávat nanovlákna, která se nanášejí na běžnou látku. Česko má v tomto oboru podle expertů našlápnuto stát jednou ze světových velmocí. Firem, jako je ta liberecká, u nás totiž neustále přibývá.

reklama

Výroba by v liberecké průmyslové zóně měla odstartovat už za dva týdny. Výrobní linka, která je českým patentem, bude měsíčně produkovat zhruba tři sta tisíc metrů nanomateriálu, z něhož se dá následně udělat až pět milionů roušek.

Autorkou projektu je Marcela Munzarová. Na vývoji materiálu pracuje už rok, koronakrize ji proto zastihla připravenou. Už v březnu stihla získat pro svůj produkt razítko specializované americké laboratoře. „Kdybychom porovnávali filtrační účinnost nanomateriálu ve vztahu k respirátorům, tak určitě dosahujeme FFP3,“ popisuje Munzarová. Z materiálu se dají vyrábět buď filtry, které lze vložit do látkových roušek s kapsou, nebo z nich odběratelé ušijí přímo jednorázové ústenky.

Materiál na stejném principu v laboratorních podmínkách začala už v březnu produkovat liberecká univerzita. „Pro vybavení obyvatel je podle veřejnosti ideální nejlevnější varianta, kdy se do kapsové roušky vkládá velmi účinný filtr. Na druhou stranu pro zdravotnická pracoviště je daleko lepší jednorázový prostředek, kde nehrozí kontaminace spojená s manipulací s materiálem,“ vysvětluje profesor David Lukáš z Technické univerzity.

Podle Munzarové je jednorázová rouška s nanovrstvou ekonomičtější alternativou drahých respirátorů, jejichž cena se pohybuje v řádech stokorun. „Já si myslím, že koncová cena té masky jednorázovky by se v těchto exponovaných dobách neměla pohybovat nad padesát korunami a za normálních mírových okolností by měla být i pod dvacet,“ myslí si výzkumnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama