reklama

Jak se starat o respirátor? Na sterilizaci v troubě a mrazáku se odborníci neshodnou

Víte, jak zacházet s respirátory? A je možné je použít opakovaně? Přestože vláda nařídila jejich nošení v obchodech, zdravotnických a sociálních zařízeních či veřejné dopravě, na některých doporučeních se odborníci neshodnou. Třeba často diskutovaná sterilizace v troubě je podle některých expertů možná, jiní ale varují před vzplanutím.

reklama

„Dojde-li k neúmyslnému kontaktu s vnitřkem respirátoru, zlikvidujte jej a proveďte hygienu rukou,“ upozorňuje americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Obecně se doporučuje, aby respirátor nenosili lidé s dýchacími obtížemi nebo plnovousem, kdy opět dochází k poškození vnitřku ochranné pomůcky. Podstatné je, aby jeden respirátor používal pouze jeden člověk, a to v případě, že nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 a výsledky testů mu vycházejí negativní.

Důležitá je nanovrstva

CDC uvádí, že dezinfikovat, a tedy připravit k opětovnému použití, je možné respirátory s nanovrstvou. Sterilizovat se pak dá například pomocí čistého alkoholu. Velmi diskutovaná je sterilizace v troubě nebo mikrovlnce. „Respirátor se sterilizuje buď v horkovzdušné troubě po dobu 24 hodin, nebo v roztoku sava a vody (10 ml sava do 1 l vody). Poté je potřeba respirátor opláchnout čistou vodou a vysušit na radiátoru. Rozhodně se respirátor nesmí sterilizovat v mikrovlnné troubě,“ uvádějí na svém webu lékárníci.

Ministerstvo zdravotnictví ale částečně nesouhlasí. „Při vložení do trouby nebo mikrovlnky hrozí, že materiál začne hořet, proto to raději ani nezkoušejte,“ radí na svém portálu. Dále odrazuje od sterilizace za pomoci žehlení nebo mrazáku. „Virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, je velmi odolný vůči nízkým teplotám. Umístěním do mrazáku jej tedy nezlikvidujete, navíc hrozí kontaminace potravin, které v mrazáku máte,“ uvádí ministerstvo. V případě nekvalitních respirátorů hrozí samozřejmě také zkroucení plastových částí výrobku.

Potřebná pauza pro plíce

Odborníci se přou také o tom, jak dlouho by měl člověk jeden respirátor na sobě mít. Někdo uvádí, že maximálně dvě hodiny, poté je potřeba půlhodinová „pauza pro plíce“. Jiní zase tvrdí, že osmihodinové nošení lidskému zdraví neublíží. „Poté už absorbuje tolik vlhkosti z lidského dechu, že se významně sníží jeho účinnost, a to i pokud ho člověk nechá vyschnout,“ popisuje CDC.

Americké centrum radí vyhazovat respirátory kontaminované krví, dýchacími nebo nosními sekrety nebo jinými tělesnými tekutinami. Zároveň u respirátorů bez nanomembrány vadí, i když se namočí. „U všech ochranných pomůcek platí, že jakmile je pomůcka vlhká, ztrácí svoji funkci a je potřeba nová. Použitou pomůcku sejměte za gumičky nebo šňůrky. Může být kontaminována viry i bakteriemi, nesahejte na přední ani vnitřní stranu. Jednorázovou roušku byste měli ideálně vyhodit, respirátor sterilizovat. Před nasazováním a po sejmutí pomůcky si vždy pečlivě omyjte ruce pod tekoucí teplou vodou za použití mýdla,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí České Lékárnické komory Michaela Bažantová.

Poznat na první pohled, který respirátor nanomembránu má a který ne, však není snadné, takže nejlepší je řídit se podle informací na obalu výrobku. Jak se ale nakonec použitého respirátoru zbavit? „Roušky či respirátory na jedno použití po sundání ihned vyhoďte (ideálně do popelnice před domem, nemusí to být žádný speciální kontejner). Poté si umyjte a vydezinfikujte ruce,“ uvádí ministerstvo.

Jiný pohled nabízí web trideniodpadu.cz: „Můžete-li, spalte je v kamnech. Jinak je vkládejte do dobře uzavíratelného plastového pytle. Doporučuje se vkládat do pytlů dvou, co nejpečlivěji uzavřít, a jejich povrch následně vydezinfikovat, stejně jako ruce.“ Nikde prý není striktně napsané, zda se respirátory považují za nebezpečný odpad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama