„Napalmová dívka“ ze slavné fotky dokončila léčbu. Po 50 letech se zbavila bolestí z jizev

„Napalmová dívka“ podstoupila poslední fázi léčby

Fotografie, která obletěla celý svět a stala se symbolem války ve Vietnamu. Tehdy devítiletá dívka Kim Phuc utíká nahá a křičí bolestí po zasažení napalmem. Snímek vznikl před 50 lety. Celou tu dobu trpěla nesnesitelnými bolestmi. Před pár dny absolvovala poslední terapii na speciální klinice v Miami.

Ikonickou fotografii zachycující lidské utrpení za války ve Vietnamu pořídil fotograf agentury AP Nick Ut před 50 lety, 8. června 1972. Snímek oceněný Pulitzerovou cenou zachycuje nahou tehdy devítiletou dívku Kim Phuc poté, co ze sebe strhla hořící oděv zasažený napalmem při útoku jihovietnamské armády. „Měla jsem spálené nohy a celý krk a záda. Tady vidíte tu spáleninu,“ ukázala i po letech Kim Phuc.

Hrůzný zážitek ale zažehl i přátelství na celý život. S fotografem, který snímek pořídil. „Věděl jsem, že umírá, a chtěl jsem jí pomoci. Byla tam spousta novinářů, ale všichni odešli,“ popsal Nick Ut. „Nejen že fotil, ale udělal i něco navíc. Odvezl mě do nejbližší nemocnice. Zachránil mi život,“ potvrdila žena.

V nemocnici strávila 14 měsíců a prodělala 17 plastických operací. Jenže obludné jizvy jí zůstaly na celý život a způsobovaly jí nesnesitelné bolesti hlavně při pohybu. Před sedmi lety proto zahájila laserovou léčbu na speciální klinice v Miami. Poslední zákrok absolvovala před pár dny.

„Na tom snímku jsem obětí války. Ale po 50 letech vidím svůj život jinak, jako obraz lásky, naděje a odpuštění. Přežila jsem a volám po míru. A to je tak úžasné,“ prohlásila Kim Phuc, která žije se svým manželem v azylu v Kanadě. Fotografie, která ji zachytila před 50 lety, je považována za jeden z nejpamátnějších snímků 20. století.

Tagy:
bolest léčba fotka Pulitzerova cena klinika Miami napalmová dívka Válka ve Vietnamu Phan Thi Kim Phuc Nick Ut