reklama

Nařídit v Česku povinné očkování a lockdown? Na opatřeních se neshodnou ani experti

Rakousko od pondělí zažívá celostátní lockdown a od února zemi čeká povinné očkování. Přestože právě Rakousko společně s německým Bavorskem inspirovalo vládu k současným opatřením, Česká republika se podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) stejnou cestou nevydá. Na tom, jestli by uzávěra pomohla, se neshodnou ani experti.

reklama

Jedni by lockdown a povinné očkování brali všemi deseti, druzí by se raději spolehli na přirozenou imunitu. Na tom, zda bychom si měli brát z Rakouska příklad, se neshodnou ani odborníci. Jednání rakouské vlády působí jako zkratová reakce. Chtějí ukázat, že mají situaci pod kontrolou, což není pravda,“ okomentoval situaci ve vysílání CNN Prima NEWS Zdeněk Hostomský, biochemik a bývalý ředitel výzkumu rakoviny farmaceutické firmy Pfizer.

Podle mikrobiologa Václava Hořejšího by však Česko mělo s restrikcemi přitvrdit. „Já pevně věřím, že nová vláda okamžitě vyhlásí čtrnáctidenní lockdown a povinné očkování co nejdříve. Těším se na to,“ oponoval Hostomskému.

Za povinné očkování se staví i hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. „Očkování je jedinou cestou, která se nám nabízí. Bohužel jiná cesta není. Osobně bych viděla i cestu povinného očkování,“ řekla Svrčinová na dotaz Radiožurnálu.

O nutnosti zavést povinné očkování mluví také prezident České lékařské komory Milan Kubek: „Chceme po vládě, aby zahájila legislativní proces, jehož cílem je, aby očkování proti nemoci COVID-19 bylo povinné pro všechny osoby starší 18 let,“ řekl Kubek

S tím však nesouhlasí epidemiolog Jiří Beran: „Já si myslím, že to není vůbec žádná cesta. Vakcíny samy o sobě nezabrání vzniku onemocnění. A pokud nezabrání vzniku onemocnění a u většiny obyvatel to nepovede ke snížení smrtnosti, tak je to naprosto k ničemu.“

Smejkalova skupina doporučuje očkovat zdravotníky

Viroložka Hana Zelená pak mluví o tom, že by bylo možné uvažovat o vakcinaci například zdravotníků či pracovníků sociálních služeb. Ale ty, kteří imunitu získali proděláním nemoci COVID-19, by do něj nenutila. „Určitě by nebylo správné ignorovat osoby s přirozeně nabitou imunitou,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Své stanovisko vydali ve středu i představitelé Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), do níž patří například epidemiolog Petr Smejkal, viroložka Ruth Tachezy nebo imunolog Zdeněk Hel. Ti doporučují „vyžadovat očkování profesních skupin v sociálních a zdravotních službách a ve školství“.

Kromě toho experti kolem Smejkala, který skupinu, jež dříve radila ministru zdravotnictví, vede, doporučují také zkrátit interval pro třetí posilující dávku vakcíny proti koronaviru z šesti na pět měsíců. Volají také po navýšení kapacity očkovacích míst. „Opět vznikají fronty a dlouhé čekací lhůty na očkování, které nutně mnoho lidí odradí,“ hlásí odborníci z MeSES.

Válek ani Babiš povinné očkování nechtějí

Za povinné očkování se aktuálně nestaví ani budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Tlačit na povinné očkování je v této fázi irelevantní,“ konstatoval Válek. Podle něj je nutné především naočkovat posilující dávkou seniory a rizikové pacienty. S lockdownem, který nyní zavedlo Rakousko, Válek v dlouhodobé strategii rovněž nepočítá. Svou strategii by chtěl představit v blízké době.

Neshody ohledně restrikcí však hýbou celou společností. Jablkem sváru je především povinné očkování. Dosluhující vláda má v této otázce ovšem jasno. „Česká republika nebude v žádném případě následovat příklad Rakouska,“ zdůraznil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Mezi lidmi se názory různí. „Přijde mi, že z toho musíme ven a tohle je jediná cesta,“ říká k povinnému očkování v anketě jedna žena z Prahy. Podobně hovoří i postarší muž. „Já myslím, že už bylo načase k něčemu podobnému přistoupit,“ uvedl.

Na druhou stranu jsou i lidé, kteří s povinným očkováním nesouhlasí. „Myslím, že jsou potřeba nějaká opatření, aby se zamezilo šíření. Ale zavedení povinného očkování je špatný přístup,“ říká mladý muž z Prahy. Podle jedné z oslovených dam by pak „měl mít každý člověk na výběr“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama