Žádná plošná uzávěra ani povinné očkování. Po vzoru Rakouska nepůjdeme, tvrdí Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že Česko nepůjde po vzoru Rakouska. Plošné uzávěry ani povinné očkování zavádět nechce. Právě k tomuto kroku se v pátek Rakousko uchýlilo. K aktuálním opatřením v Česku není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potřeba vyhlašovat nouzový stav.

Rakousko spustí po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí 22. listopadu plošnou uzávěru, od 1. února rovněž zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Aktuální omezení se budou týkat i naočkovaných proti COVID-19, dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní.

Česká republika si však podle Babiše nebude z Rakouska brát vzor. Plošné uzávěry ani povinné očkování se vyhlašovat nebudou. „Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě,“ zdůraznil.

Negativní testy na koronavirus se v Česku od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. Například u kadeřníka, v restauracích, v hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu, nebo potvrzením, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Kabinet se také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků.

Podle Vojtěcha není potřeba vyhlásit nouzový stav, opatření se budou moci nadále řídit pandemickým zákonem. Stav nouze by byl nutný, kdyby vláda omezovala například volný pohyb osob, míní ministr. Vyplývá to podle něj i z konzultací s právníky ministerstva zdravotnictví.

Tagy: