reklama

Narodila se 117 dní po mozkové smrti matky. V sobotu Eliška slaví první narozeniny

Mnozí případ označují za lékařský zázrak či světový unikát. Holčičku Elišku totiž doktoři přivedli na svět císařským řezem 117 dní po mozkové smrti její matky. Ta zemřela nešťastnou náhodou ve svých 27 letech. Tou dobou už ale byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. V sobotu dívenka slaví první narozeniny.

reklama

Nešťastná událost se stala loni 21. dubna. Matku Evu tehdy našel její manžel Vojtěch. Podle informací deníku Blesk ho na tragédii upozornil neobvyklý pláč syna. „Najednou mi došlo, že ten pláč je jiný, vyběhl jsem po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi. Matěj stál celý uplakaný u ní, ale ona stále dýchala,“ popsal muž.

Podobných případů je na světě kolem dvaceti

Ženu poté převezla záchranná služba do Fakultní nemocnice Brno. Později ale vymizela spontánní dechová aktivita a vyšetření potvrdilo mozkovou smrt. Příčinou byla cévní malformace provázená krvácením do mozku. Lékaři potom udělali maximum, aby zachránili ještě nenarozené dítě.

K tématu

Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce, bojovali s infekcemi, výživu sestavovali i s ohledem na vývoj plodu. Několikrát týdně, posléze denně monitorovali plod ultrazvukem. Císařský řez provedli ve 34. týdnu těhotenství. Život matky ukončili po porodu dítěte, kdy ji lékaři za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

Holčička se narodila 15. srpna 2019 a dostala jméno Eliška, které jí vybrala její matka ještě na začátku těhotenství. Vážila 2130 gramů a měřila 42 centimetrů. Lékařům se podařilo v podstatě nemožné. Podobných případů je na světě zaznamenáno asi dvacet.

V lednu 2016 v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři tehdy přivedli na svět císařským řezem chlapečka. Žena upadla do bezvědomí čtyři měsíce před porodem po dopravní nehodě. Hoch přišel na svět ve 31. týdnu těhotenství matky, s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama