Narodila se 117 dní po mozkové smrti matky. V sobotu Eliška slaví první narozeniny

Elišku se lékařům podařilo zachránit.

Vyšetření potvrdilo matce před rokem mozkovou smrt

Mnozí případ označují za lékařský zázrak či světový unikát. Holčičku Elišku totiž doktoři přivedli na svět císařským řezem 117 dní po mozkové smrti její matky. Ta zemřela nešťastnou náhodou ve svých 27 letech. Tou dobou už ale byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. V sobotu dívenka slaví první narozeniny.

Nešťastná událost se stala loni 21. dubna. Matku Evu tehdy našel její manžel Vojtěch. Podle informací deníku Blesk ho na tragédii upozornil neobvyklý pláč syna. „Najednou mi došlo, že ten pláč je jiný, vyběhl jsem po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi. Matěj stál celý uplakaný u ní, ale ona stále dýchala,“ popsal muž.

Podobných případů je na světě kolem dvaceti

Ženu poté převezla záchranná služba do Fakultní nemocnice Brno. Později ale vymizela spontánní dechová aktivita a vyšetření potvrdilo mozkovou smrt. Příčinou byla cévní malformace provázená krvácením do mozku. Lékaři potom udělali maximum, aby zachránili ještě nenarozené dítě.

Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce, bojovali s infekcemi, výživu sestavovali i s ohledem na vývoj plodu. Několikrát týdně, posléze denně monitorovali plod ultrazvukem. Císařský řez provedli ve 34. týdnu těhotenství. Život matky ukončili po porodu dítěte, kdy ji lékaři za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

Holčička se narodila 15. srpna 2019 a dostala jméno Eliška, které jí vybrala její matka ještě na začátku těhotenství. Vážila 2130 gramů a měřila 42 centimetrů. Lékařům se podařilo v podstatě nemožné. Podobných případů je na světě zaznamenáno asi dvacet.

V lednu 2016 v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři tehdy přivedli na svět císařským řezem chlapečka. Žena upadla do bezvědomí čtyři měsíce před porodem po dopravní nehodě. Hoch přišel na svět ve 31. týdnu těhotenství matky, s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Tagy: